چرا پریود می شویم؟ بررسی علل ابتلا به پریودهای دردناک و درمان آن

پریود
پادکست

موضوع پادکست : پریود

توسط الهام یوسفی

تقریبا همه خانم‌ها از سن بلوغ تا حوالی یائسگی هر ماه عادت‌ماهانه یا پریود می‌شوند. پریودشدن بخشی طبیعی از چرخهٔ ماهانه سلامت زنان یا همان چرخه قاعدگی است. اما شاید برای شما هم این سؤال پیش آمده باشد که: «اصلا چرا پریود می شویم؟»،‌چرا باید هر ماه سختی‌های خون‌ریزی،‌ درد و استفاده از انواع پد و نوار بهداشتی و وسایل بهداشت قاعدگی را به دوش بکشیم؟ سؤالاتی که ما در این مطلب به آن پاسخ خواهیم داد. با ما همراه باشید.

قاعدگی یا عادت ماهانه، که ما به صورت عامیانه آن را «پریود» می‌نامیم، خونریزی در اثر ریزش لایه داخلی رحم  یا همان آندومتر است. خون و بافت آندومتر از طریق دهانه رحم و واژن دفع می‌شود.

چرا پریود اتفاق می‌افتد؟

در هر چرخه قاعدگی، بدن برای حاملگی آماده می‌شود. ابتدا یک یا چند تخمک از تخمدان آزاد می‌شوند و به سمت رحم حرکت می‌کنند. اگر در زمانی که تخمک در حرکت به سوی رحم است، اسپرم به آن برسد لقاح صورت می‌گیرد و رویان یا نطفه تشکیل می‌شود.

رویان می‌تواند پس از رسیدن به رحم، به دیواره داخلی آن متصل شود تا دیواره رحم آن را محافظت و تغذیه کند؛ به این مرحله از تشکیل جنین لانه‌گزینی می‌گویند. تنها سلول‌های تخمکی که بارور شده‌اند و کامل لانه‌گزینی کرده‌اند می‌توانند به رشد خود ادامه داده و تبدیل به جنین شوند.

برای اینکه لانه‌گزینی موفق باشد هم زمان با تولید و آزادسازی تخمک از تخمدان، رحم هم دچار تغییراتی می‌شود تا در صورت وقوع لقاح رحم آماده حمایت و تغذیه رویان باشد. اگر لقاح رخ ندهد و یا رویان نتواند به‌طور صحیح در بافت داخلی رحم لانه بگزیند، بافت لایه داخلی رحم از رشد می‌ایستد و ریزش می‌کند تا برای شروع دوره دیگری از باروری آماده شود.

پریود
پریود

اما دقیقا چه چیزی باعث خونریزی می‌شود؟

۱-چرخه قاعدگی متکی به سیگنال‌های هورمونی است. این هورمون‌ها هستند که تغییرات را به اندام‌های مختلف دیکته می‌کنند. در نیمه اول چرخه قاعدگی، یکی از تخمدان‌ها آماده آزاد کردن یک یا چند تخمک است. این تخمدان همچنین مقدار قابل توجهی هورمون استروژن تولید می‌کند. استروژن به لایه داخلی رحم، سیگنال آغاز رشد را می‌دهد.

۲-پس از آزاد شدن تخمک، تخمدان هورمون پروژسترون می‌سازد. پروژسترون هم به رشد لایه داخلی رحم کمک می‌کند و آن را زنده نگه می‌دارد تا اگر تخمک بارور شد بتواند لانه‌گزینی کند. اگر تخمک بارور شود و به رحم برسد، به لایه داخلی رحم متصل می‌شود، یعنی همان لانه‌گزینی، و به رشد خود ادامه می‌دهد. از رشد رویان بافت جفت به وجود می‌آید که به جنین کمک می‌کند تا از خون مادر تغذیه کند. علاوه بر آن جفت، هورمون پروژسترون ترشح می‌کند. هورمونی که دوام حاملگی را تضمین می‌کند 

۳-ولی هنگامی که رویان لانه‌گزینی نمی‌کند و جفت تشکیل نمی‌شود، میزان پروژسترون و استروژن کاهش می‌یابد. بعد از کاهش هورمون‌ها، لایه داخلی رحم ریزش می‌کند و پروستاگلاندین‌ها ترشح می‌شوند. پروستاگلاندین باعث انقباض رحم و شروع پریود می‌شود.

۴- با شروع خونریزی چرخه قاعدگی از ابتدا شروع می‌شود. پروستاگلاندین‌ها همچنین می‌توانند گرفتگی و درد در ناحیه شکمی‌ و یا اسهال در زمان پریود ایجاد کنند.

۵-علاوه بر خونریزی قاعدگی، بعضی از افراد هنگام تخمک‌گذاری یا آزاد شدن تخمک هم لکه‌بینی دارند.

چرا طول و شدت پریود تغییر می‌کند؟

♦در بعضی از افراد چرخه‌های قاعدگی در سال‌های ابتدایی بلوغ، نوسان دارند. اما معمولا پس از چند سال، چرخه قاعدگی به ثبات نسبی می‌رسد و منظم و تکرارپذیر می‌شود. باید در هر چرخه، طول و شدت خونریزی یکسان باشد. هر چند ممکن است تغییراتی را از چرخه‌ای به چرخه دیگر مشاهده کنید چون شدت و طول پریود شما بستگی به هورمون‌هایتان دارد که می‌توانند به دلایل مختلفی کم و زیاد شوند.

♦استرس، ورزش بیش از حد، رژیم غذایی یا مصرف قرص پیشگیری اضطراری – قرص صبح روز بعد از رابطه جنسی بدون محافظت- می‌توانند میزان هورمون‌ها را موقتا تغییر دهند.

♦همچنین اگر تخمک گذاری شما دچار اختلال شود و یا اتفاق نیفتد، چرخه قاعدگی از نظم طبیعی‌اش خارج می‌شود. اگر تخمک‌گذاری رخ ندهد، ممکن است شما اصلا خونریزی نکنید، یا ممکن است دیرتر از حد معمول خونریزی کنید. همچنین ممکن است شدت و طول پریود متفاوتی را تجربه کنید.

♦در زمان نوجوانی و یا قبل از یائسگی، تخمک‌گذاری نامنظم بسیار شایع است. در این بازه‌های زمانی، رخ ندادن تخمک گذاری شایع‌ترین دلیل نوسانات پریود مانند پریود نشدن و یا خونریزی شدید، است. علاوه بر این، بیماری‌هایی مثل داشتن پلیپ‌های رحمی، فیبروم رحمی‌ و یا سندرم تخمدان پلی‌کیستیک هم می‌توانند پریود شما را دستخوش تغییر کنند. خونریزی شدید غیر قاعدگی و یا برخی داروها هم روی شدت و طول قاعدگی اثر می‌گذارند.

پریود دردناک
پریود دردناک

علل ابتلا به پریود دردناک

علت ابتلا به این بیماری به صورت قطعی مشخص نیست اما وجود برخی از بیماری‌ها باعث بروز نشانه‌های آن در افراد می‌شود. مهم‌ترین این بیماری‌ها شامل موارد زیر است:

 • آندومتریوز
 •  بیماری‌های مرتبط با التهاب لگن
 • پولیپ رحمی
 • وجود IUD داخل رحم
 • میوم یا فیبروم رحم
 • چسبندگی‌های رحمی
 • مشکلات مادرزادی مانند رحم دو شاخ
 • سندروم احتقان لگنی
 • تنگی یا انسداد سوراخ گردن رحم
 • کیست تخمدان
 • تومور تخمدان
 • وجود دیواره عرضی در داخل واژن
 • میوم و فیبروم رحم
 • پولیپ رحمی

تشخیص دیسمنوره یا پریود دردناک چگونه صورت می‌گیرد؟

مجموعه‌ای از تست‌ها و آزمایش‌های تشخیصی برای این بیماری وجود دارد که پزشک به واسطه‌ی آن‌ها به نوع و شدت بیماری شما پی می‌برد. برخی از اقدامات تشخیصی دیسمنوره را در ادامه نام برده‌ایم:

 • برداشتن نمونه از ترشحات گردن رحم برای تشخیص احتمال وجود بیماری‌های آمیزشی
 • تست‌های حاملگی برای شناسایی احتمال بارداری خارج از رحم
 • آنتی ژن سرطان ۱۲۵
 • سونوگرافی از راه واژن
 • گرفتن عکس رنگی از رحم
 • لاپاراسکوپی
 • هیستروسکوپی

راه‌های از بین بردن پریود دردناک

برای کاهش دردهای پریود می‌توانید از ده روشی که در ادامه به آن‌ها اشاره کرده ایم استفاده کنید.

۱٫بهبود رژیم غذایی باعث کاهش گرفتگی عضلات در پریود می‌شود

طبق تحقیقات کاهش چربی و افزایش سبزیجات در رژیم غذایی شما باعث کاهش گرفتگی ماهیانه شود. رژیم گیاهخواری کم چرب نه تنها به سلامت شما کمک می‌کند، بلکه می‌تواند تأثیر غیرمستقیم اما قابل توجهی بر دردهای شدید قاعدگی داشته باشد. برای شروع از محصولات لبنی کم چرب استفاده کنید. ماهی، آجیل و روغن‌های گیاهی را وارد رژیم غذایی خود کنید.

۲٫ تبدیل پریود دردناک به آرامش با گیاهان سنتی

برخی از چای‌ها ممکن است به کاهش درد ناشی از قاعدگی کمک کنند. چای به طور سنتی برای کاهش درد پریود مورد استفاده قرار می‌گرفته است. از آنجایی که بعضی از گیاهان احتمال دارد به عنوان استروژن عمل کنند، قبل از استفاده به پزشک خود اطلاع دهید، مخصوصا اگر دارویی مصرف می‌کنید یا سابقه سرطان مرتبط با هورمون داشته اید. چای با نعناع نیز در کاهش درد موثر است.

۳٫ روغن ماهی و ویتامین B1 تسکین دهنده‌های طبیعی

طبق تحقیقات یکی دیگر از روش‌های طبیعی برای تسکین درد پریود، مصرف مکملهای ماهی، ویتامین B1 یا هر دو است. در آزمایشی که بر روی ۲۴۰ نوجوان انجام شد، نتایج نشان داد افرادی که روغن ماهی و ویتامین B1 یا همزمان هر دو را مصرف کردند، به میزان قابل توجهی درد کمتری داشتند. طبق گزارشات درد پریود تا زمانی که از روغن ماهی یا B1 استفاده می‌کردند، وجود نداشت.

۴٫ پریود دردناک | طب سوزنی به آرامش عضلات کمک می‌کند

طب سوزنی می‌تواند به کاهش درد پریود کمک کند. با استفاده از طب سنتی جریان خون قوی‌تر وارد اندام‌های داخلی می‌شود، که خاصیت ضد التهابی دارد.

۵٫ ماساژ با اسانس‌های معطر برای تسکین درد

ماساژ با برخی از اسانس‌های معطرمانند اسانس اسطوخدوس، مرزنجوش و مریم گلی می‌تواند درد قاعدگی را کاهش دهد. طبق مشاهدات طول مدت درد پس از ماساژ دادن با روغن‌های اسانس دار از ۲-۳ روز به ۱-۲ روز کاهش یافت.

۶٫ استفاده از پد گرما برای تسریع جریان خون

حرارت موضعی کاربردی همانند ایبوپروفن دارد. یک کیسه آب گرم و یا حوله گرم را بر روی موضع دردناک قرار دهید. استفاده از یک پد گرمایی به همراه داروی غیر استروئیدی اثر بیشتری در کاهش درد خواهد داشت.

درمان پریود
درمان پریود

۷٫درمان کیست تخمدان با پودر دافع کیست نداگلد ♥♥⇓

بارها و بارها دچار شکم دردهای شدید می شوید و قاعدگی تان نامنظم شده است؟ انواع و اقسام گیاهان دارویی را استفاده نموده اید تا از این دردهای ناخوشایند خلاص شوید؟ درصورتی که به همه این سوالات پاسخ مثبت می دهید، باید بدانید که امکان دارد به کیست تخمدان مبتلا شده باشید.

پودر دافع انواع کیست نداگلد برای کمتر شدن درد دردپریود
پودر دافع انواع کیست نداگلد برای کمتر شدن درد پریود

روش مصرف

روزی۲بار، صبح وعصریک قاشق غذاخوری با آب و یا هر نوشیدنی دیگر مخلوط و میل شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *