تاریخ انقضای انواع لوازم آرایشی چند ماه است؟/بهترین مدت زمان استفاده از لوازم آرایشی

موضوع پادکست : تاریخ انقضای انواع لوازم آرایشی چند ماه است؟

توسط الهام یوسفی

تاریخ انقضای انواع لوازم آرایشی را  در این بخش از مجله نداگلد در اختیارتان قرار می دهیم.

مهمتر از همه از آنجایی که فاصله بین تولید و باز شدن در محصول آرایشی مشخص نیست بنابراین به نشانه هایی اشاره خواهیم کرد که با توجه به آنها فاسد شدن یک محصول آرایشی را تشخیص دهید.

در ارتباط با محصولات آرایشی و بهداشتی نباید از توجه به  مدت زمان استفاده بعد از اولین نوبت باز کردن بسته بندی محصول آرایشی و بهداشتی (PAO= Period-After-Opening) غافل شد. شما می‌توانید این مدت زمان را روی بسته‌بندی محصولات که به صورت تصویر یک ظرف در باز که حاوی یک عدد به همراه حرف M انگلیسی که به معنای (Month = ماه) است (شکل زیر)، مشاهده نمایید که تاریخ انقضای انواع لوازم آرایشی را نشان می دهد.

مدت زمان استفاده بعد از اولین نوبت باز کردن بسته‌بندی محصول آرایشی و بهداشتی

برای مثال تصویر بالا بیان‌گر این است که از زمان باز شدن بسته‌بندی تا ۲۴ ماه بعد، محصول در بهترین شرایط ظاهری و کیفیت قرار دارد و می‌توان با اطمینان خاطر آن را مصرف کرد و به این روش شما از تاریخ انقضای انواع لوازم آرایشی آگاه میشوید.

تاریخ انقضا لوازم آرایشی رو یادداشت کنین

هر موقع که لوازم آرایش می خرین بهتره تو یه جایی مثل گوشی یا دفتر یادداشت‌تون تاریخ انقضا رو بنویسین تا خیالتون بابت اینکه کی وقته دور ریختن لوازم آرایشتون راحت بشه.

لوازم آرایش هم مثل هر ماده‌ی مصرفی دیگه‌ای راس زمان انقضا فاسد می شود و دیگر نمی توانید ازش استفاده کنید.

نشانه های لوازم آرایش فاسد

شناخت نشانه های فساد در مورد برخی مواد آرایشی ضروری است، اما در برخی دیگر حتی استفاده از محصول بعد از فرا رسیدن تاریخ انقضا هم مشکل ساز نمی شود.
مثلا عطرها هر چند تاریخ شان بگذرد برای سلامت مضر نخواهندبود. رنگ عطری که فاسد شده و از زمان مصرف آن گذشته، معمولا تیره است و بوی اولیه خود را ندارد.
در نتیجه فرد مصرف کننده خواه ناخواه آن را کنار می گذارد اما بوی بیشتر محصولات آرایش مثل رژلب، کرم پودر و… معمولا پس از مدتی تغییر می کند و بوی روغن اشباع شده دارند.

به دمای نگهداری از لوازم آرایش توجه کنید

دما و شرایط محیطی نگهداری از محصولات آرایشی هم بسیار مهم است.

نکته مشترکی که درباره نگهداری مناسب از انواع لوازم آرایش برای پیشگیری از فساد زودرس آنها وجود دارد، این است که در محلی خشک و خنک و دور از تابش مستقیم نور آفتاب قرار بگیرند.

برخی محصولات آرایشی هم باید در جای تاریک نگهداری شوند که این مساله روی برچسب محصول عنوان می‌شود

تاریخ انقضای رژلب (۱۸-۱۲ ماه)

رژلب جزو آن دسته محصولات آرایشی می باشد که زمان فاسد شدنش طولانی است یعنی دیر فاسد می شود ولی به علت اینکه برخورد زیادی با لب و دهان دارد نباید مدت زیادی از آن استفاده کرد.

رژ لب هایی که جامد هستند پس از فاسد شدن به مرور زمان سفت می شوند و روی لب به خوبی محو نمیشوند و بوی خاصی از آن ها استشمام می شود.

همچنین رژ لب هایی که مایع هستند زمانی که به حالت چسبناک درآمدند باید آنها را دور بیاندازید.

اگر زمانی رژ لب تون به سختی روی لب تون کشیده شد، زیاد از حد روغن داشت و بوی بدی گرفته بود، مطمئن باشین که استفاده کردن از اون کار درستی نیست.

رژ لب هایی که جامد هستند پس از فاسد شدن به مرور زمان سفت می شوند
رژ لب هایی که جامد هستند پس از فاسد شدن به مرور زمان سفت می شوند

تاریخ انقضای لاک (۲ سال)

لاک ناخن به دلیل انتقال ماده حساسیت زا به سایر قسمت های پوست و آسیبی که به ناخن وارد می کند، نباید به مدت طولانی استفاده شود و منقضی شدن آن برای سلامت پوست بسیار مضر است.

زمان مفیدی که برای لاک در نظر گرفته شده است دو سال می باشد و بهتر از پس از ۲ سال آن را دور بیندازید.

زمان مفیدی که برای لاک در نظر گرفته شده است دو سال می باشد و بهتر از پس از 2 سال آن را دور بیندازید.
زمان مفیدی که برای لاک در نظر گرفته شده است دو سال می باشد و بهتر از پس از ۲ سال آن را دور بیندازید.

تاریخ انقضای ریمل (۴-۳ ماه)

ریمل جزو یکی از محبوب ترین لوازم آرایشی محسوب می شود که خانم ها برای زیباتر نشان دادن چشم های خود آن را مدام استفاده می کنند اما باید توجه داشت برای کاهش عوارض چشمی هر ریملی تنها ۳ تا ۴ ماه تاریخ انقضا دارد و گذشت این تاریخ به منزله دورانداختن آن است.

اگر ریملی که استفاده می کنید تاریخ انقضاء آن ۴ ماه پس از تولید باشد اما بیشتر از ۴ ماه استفاده کنید باکتری ها را از چشم به داخل ریمل منتقل می کنید و این باکتری ها داخل ریمل رشد می کنند و دوباره به چشم ها منتقل می شوند. از طرف دیگر ریمل خشک تاریخ گذشته مژه ها را زیبا نمی کند.

برای کاهش عوارض چشمی هر ریملی تنها 3 تا 4 ماه تاریخ انقضا دارد
برای کاهش عوارض چشمی هر ریملی تنها ۳ تا ۴ ماه تاریخ انقضا دارد

تاریخ انقضای کرم پودر (۱۲-۶ ماه)

اگر در کرم‌ پودر خود را هنوز باز نکرده‌ اید، می‌توانید تا ۲ سال آن را نگه داری کنید اما بعد از باز کردن، باید نهایتا بین ۶ الی ۱۲ ماه از آن استفاده نمایید، زیرا بعد از این تاریخ دیگر قابل استفاده نمی باشد.

فراموش نکنید که کرم‌ پودرهای خود را دور از فضاهای مرطوب (مثل حمام)، گرم و پر نور نگهداری نمایید زیرا این محیط‌ ها رشد باکتری‌‌ ها را افزایش می‌ دهند و باعث می‌گردند کرم‌ پودر و به طور کلی تمام لوازم آرایشی شما سریع‌ تر فاسد گردند.

از نشانه‌های انقضا تغییر بو یا رنگ کرم‌ پودر می باشد، در این حالت ممکن است مصرف کرم‌ پودر باعث ایجاد حساسیت و آکنه و جوش گردد.

کرم‌ پودرهای خود را دور از فضاهای مرطوب (مثل حمام)، گرم و پر نور نگهداری نمایید
کرم‌ پودرهای خود را دور از فضاهای مرطوب (مثل حمام)، گرم و پر نور نگهداری نمایید

تاریخ انقضای سایه چشم(۲ تا ۳ سال)

در صورتی که چشمانی حساس دارید یا به سلامت چشم‌ های‌ خود اهمیت فراوانی می‌ دهید و نمی‌خواهید قرمز گردند هر ۳ ماه یکبار سایه چشم‌ خود را تعویض کنید.

در مورد سایه‌ های چشم‌ غیر پودری و کرمی باید توجه بیشتری داشته باشید. زیرا باکتری‌ ها بسیار سریع‌ تر در آن ها رشد می‌ کنند، اگر با استفاده از انگشت سایه می‌ زنید ، پیش از آن کاملا دست‌ های‌ خود را بشویید.

در صورتی که چشمانی حساس دارید یا به سلامت چشم‌ های‌ خود اهمیت فراوانی می‌ دهید
در صورتی که چشمانی حساس دارید یا به سلامت چشم‌ های‌ خود اهمیت فراوانی می‌ دهید

براش های آرایشی

براش های آرایشی از قوانین تاریخ انقضا لوازم آریشی تبعیت نمی کنند ولی مثل پودرها خوبه که بدونید براش ها جز وسایل پر کاربرد آرایشی به حساب میان.

این برس ها رو بهتر است ماهی یکبار با آب ولرم و یک مایع شستشوی ملایم بشویین و اجازه بدید کاملا خشک بشه تا باکتری هایی که داخلش مونده از بین برود. هر موقع که براش ها تغییر شکل داد و شروع به ریختن کرد، موقع آن است که سراغ خرید براش تازه برید.

براش های آرایشی از قوانین تاریخ انقضا لوازم آریشی تبعیت نمی کنند
براش های آرایشی از قوانین تاریخ انقضا لوازم آریشی تبعیت نمی کنند

پایان

شناخت  تاریخ انقضای انواع لوازم آرایشی و نشانه های فساد در مورد برخی مواد آرایشی ضروری است وبهتر است که همیشه تاریخ انقضای انواع لوازم آرایشی را بدانیم ، اما در برخی دیگر حتی استفاده از محصول بعد از فرا رسیدن تاریخ انقضا هم مشکل ساز نمی شود. مثلا عطرها هر چند تاریخ شان بگذرد برای سلامت مضر نخواهندبود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *