ملانوم چیست ؟ راه های تشخیص و جلوگیری از آن

ملانوم

پادکست

موضوع پادکست : ملانوم

توسط الهام یوسفی

ملانوم چیست ؟

ملانوم ، جدی ترین نوع سرطان پوست می باشد که بارشد فزاینده سلول های رنگ ساز پوست مشخص می شود . ملانوم در شرایط پیشرفته ، توانایی انتشار به ارگانهای داخلی را داشته و می تواند منجر به مرگ شود اما در صورتیکه درمراحل اولیه تشخیص داده شود ، معمولا با موفقیت قابل درمان می باشد .

علت ایجاد ملانوم چیست ؟مهمترین عامل مستعد کننده ملانوم آفتاب می باشد . در مناطق با تابش شدید آفتاب ،شیوع این بیماری بیشتر است و نیز در افرادی که در سنین ۱۸-۱۰ سالگی در معرض آفتاب شدید بوده اند نیز میزان این بیماری بالاتر می باشد .باید بدانیم که همه ملانوم ها ناشی از آفتاب نبوده و فاکتورهای ژنتیک و نقایص سیستم ایمنی نیز در این امر دخیل می باشند .

چه کسانی بیشتر در معرض خطر ملانوم هستند ؟

۱-افراد باسابقه قبلی ملانوم دریک منطقه از بدن

۲-افراد با تعداد خال های زیاد ، بزرگ و غیر عادی

۳-افراد باسابقه ملانوم در خویشاوندان خونی نزدیک مثل والدین ، فرزندان ، خواهرو برادر

۴-افراد با موهای قرمز ، بلوند و چشم های آبی یا سبز

۵-افرادیکه در سنین ۱۸-۱۰ سالگی در معرض تابش زیاد آفتاب بوده اند

۶-افراد با سابقه آفتاب سوختگی های متعدد

خال غیر عادی چیست ؟

خال غیر عادی معمولا بزرگ تر از خال های نرمال می باشد ، تنوع رنگ داشته و در حاشیه ها نامنظم می باشد . این گونه خال ها معمولا در پشت و گاهی در ناحیه سینه ،شکم و یادر ناحیه پای خانم ها دیده می شوند . البته باید بدانیم که در هرقسمتی از بدن ، احتمال وجود این گونه خالها هست .وجود تعداد زیاد خالهای غیرعادی ، می تواند فرد را مستعد تشکیل ملانوم نماید .

ملانوم
ملانوم

چگونه ملانوم را زود تشخیص دهیم ؟

چهار نکته مهم در توجه به یک خال مشکوک به ملانوم وجود دارد :

۱-غیر قرینگی : نیمه ای از ضایعه با نیمه دیگر آن قرینه نیست

۲-نامنظمی درحاشیه ضایعه : حاشیه خال مضرس ، محویا بریده بریده می باشد

۳-رنگ : رنگ یکنواخت نبوده و سایه روشنی از قهوه ای خاکستری و سیاه درخال موجود است

۴-اندازه : اندازه ملانوم معمولا بزرگتر از ۶ میلی متر می باشدولی در اندازه های کوچکتر نیز احتمال بروز ملانوم وجود دارد .

ملا
ملانوم

آیا ملانوم درمان دارد ؟

درصورت تشخیص زود رس ملانوم و با درمان های جراحی بصورت برداشتن کامل ضایعه ، ملانوم قطعا قابل درمان می باشد . آنچه اهمیت دارد ،تشخیص زودرس ملانوم قبل از ضخیم شدن ضایعه درون پوست و پیشرفت به سمت اعضای دیگر می باشد .

چه چیزی باعث ایجاد ملانوم می‌شود؟

افرادی که در معرض نور فرابنفش طبیعی و مصنوعی هستند، احتمال دارد به انواع سرطان پوست مبتلا شوند. تحقیقات نشان می‌دهد قرار گرفتن در معرض نور خورشید (که حاوی فرابنفش است) و نور تخت‌های سولار (که برای برنزه کردن پوست استفاده می‌شوند)، احتمال ابتلا به ملانوما را افزایش می‌دهد.

نور فرابنفش خال‌های پوستی ساده و خوش خیم را به ملانوما تبدیل می‌کند. طبق تحقیقات، زنان ۴۵ ساله که از سولاریوم استفاده می‌کنند، بیشتر احتمال دارد به ملانوما مبتلا شوند.

همچنین، افرادی که در سن ۱۵ تا ۲۰ سالگی، ۵ بار آفتاب سوختگی شدید (همراه با تاول) را تجربه کرده‌اند، تا ۸۰ درصد بیشتر به  سرطان ملانوما مبتلا می‌شوند. به طور کلی، بیشتر موارد ابتلا به ملانوما به اشعه‌ی فرابنفش مربوط است. البته، ژنتیک و نارسایی سیستم ایمنی نیز در این بیماری نقش دارند.

نکته مهم درصورت بروز هر تغییر در اندازه ، رنگ ،شکل و فرم یک خال یا درصورت ایجاد یک خال جدید یا هرگونه تغییر غیر طبیعی در پوست ، باید فورا بایک متخصص پوست مشورت نمود .

چه کسی به این بیماری مبتلا می‌شود؟

هر فردی ممکن است به این بیماری سرطانی مبتلا شود. بیش از یک میلیون آمریکایی به سرطان ملانوما دچارند. سفیدپوستان بیشتر از نژادهای دیگر به این بیماری مبتلا می‌شوند. حتی در میان سفید پوستان نیز گروه خاصی بیشتر از دیگران ممکن است به ملانوما دچار شوند. مثلاً، مردان سفیدپوست بالای ۵۰ سال، بیش از دیگران در معرض ابتلا به ملانوما هستند.

به طور کلی ویژگی‌های زیر امکان ابتلا به ملانوما را افزایش می‌دهند:

 1. داشتن خال‌های بزرگ یا غیر عادی
 2. داشتن خال‌های معمولی زیاد (بیش از ۵۰ خال)
 3. سابقه‌ی خانوادگی ابتلا به ملانوما
 4. حساسیت پوستی به خورشید (افرادی که به سرعت آفتاب سوخته می‌شوند، موهای قرمز یا بلوند دارند یا چشمشان آبی یا سبز است.)
 5. سابقه‌ی آفتاب گرفتن زیاد یا برنزه کردن در سولاریوم
 6. داشتن سابقه‌ی سرطان ملانوما یا سرطانی‌های پوستی دیگر (سرطان سلول‌های پایه‌ای و سنگفرشی که از ملانوما شایع ترند).
 7. سابقه‌ی سرطان‌های دیگر مثل سرطان سینه یا تیروئید.

هر فردی، با هر رنگ پوستی، ممکن است به ملانوما مبتلا شود. پزشکان می‌توانند به سرعت مراحل اولیه‌ی ملانوما را در سفید پوستان تشخیص دهند. در حالی که، این بیماری در رنگین پوستان در مراحل پیشرفته تر تشخیص داده می‌شود. روشن است که درمان ملانوما در مراحل پیشرفته تر دشوارتر است.

بر اساس تحقیقات، بیماران رنگین پوست نسبت به بیماران سفید پوست شانس کمتری برای زنده ماندن در برابر ملانوما دارند.

چگونه خال سرطانی را تشخیص دهیم؟

بیشتر افراد خال دارند. خال‌های معمولی (خال یا نشانه‌های مادرزادی) معمولاً به شکل لکه‌های قرمز برجسته هستند. در حالی که، خال‌های غیر معمولی (آتیپیک) اغلب از خال‌های معمولی بزرگترند.

این خال‌ها رنگ‌های متفاوت و لبه‌های نامنظمی دارند. همچنین، ممکن است تعداد آنها از خال‌های معمولی بیشتر شود. خال‌های آتپیک معمولاً روی کتف و اطراف آن، از سرشانه تا زیر شکم، پایین پاها، سر و گردن به وجود می آیند.

اما، باید بدانید که خال‌های غیرمعمولی مختص قسمت‌های خاصی از بدن نیستند و ممکن است در هر قسمتی از بدن شما رشد کنند. وجود خال آتیپیک عامل خطرساز بسیار مهمی در ایجاد و گسترش سرطان ملانوما در یک خال معمولی یا حتی پوست معمولی و نرمال است.

ملانوم چه شکلی است؟

شناسایی تغییرات پوستی بهترین راه برای تشخیص زود هنگام ملانوماست. این بیماری معمولاً روی کتف و اطراف آن، از سرشانه تا زیر شکم، پایین پاها، سر و گردن به وجود می‌آید. ملانوما در زنان ۱۵ تا ۲۹ سال معمولاً از سر شانه‌ها تا زیر شکم ایجاد می‌شود و رشد می‌کند. دلیل آن هم ممکن است، برنزه کردن بدن به صورت غیرمتعارف (پرخطر) باشد.

سرطان ملانوما پوست ممکن است در بخش‌های از بدن در رنگین پوستان ایجاد شود که به طور معمول در معرض آفتاب نیست. مانند کف دست، کف پا، کشاله‌ی ران، داخل دهان و زیر ناخن‌ها.

آکادمی درماتولوژی آمریکا اصرار دارد که همه‌ی مردم پوست خود را به طور منظم بررسی کنند. یعنی شما باید تمام بدن خود را (از جمله پشت، پوست سر، کف دست، کف پا و بین انگشتان پا) بررسی کنید.

بررسی خال روی پوست

اگر متوجه خالی روی پوستتان شدید، باید به موارد زیر (علائم هشدار دهنده ملانوما) دقت کنید:

 • عدم تقارن: نیمی از خال با نیمه‌ی دیگر آن مطابقت ندارد.
 • لبه‌های نامنظم: لبه‌های خال ناصاف، ناهموار، داندانه دار و محو است.
 • رنگ: رنگدانه‌های پوست یکنواخت نیست. سایه‌های برنز، قهوه‌ای و سیاه یا خط‌های قرمز، سفید و آبی روی خال دیده می‌شود.
 • قطر: معمولاً ملانوما در زمان تشخیص ۶ میلی متر قطر دارد. ولی، ممکن است کوچکتر از این اندازه باشد.
 • رشد و تکامل: خال یا ضایعه‌ی پوستی متفاوت از خال‌ها و ضایعات دیگر به نظر می‌رسد. یعنی اندازه، رنگ یا حالت ظاهری آن تغییر می‌کند.

با این تفاسیر اگر متوجه یک خال جدید شدید؛ خالی که با بقیه‌ی خال‌های روی پوستتان فرق دارد، ظاهرش تغییر می‌کند، به خاطرش احساس خارش دارید و خونریزی می‌کند. حتی اگر کوچکتر از ۶ میلیمتر باشد، باید هر چه سریع تر به یک متخصص پوست (درماتولوژیست) مراجعه کنید.

کرم ضد آفتاب
کرم ضدآفتاب برای جلوگیری از ملانوم

آیا ملانوم درمان می‌شود؟

اگر سرطان ملانوما در مراحل اولیه‌ی بیماری شناسایی شود، احتمال درمان آن زیاد است. مطالعات نشان می‌دهد بیماران زیر، ۵ سال بعد از تشخیص ملانوما زنده می‌مانند:

 • ۹۸ درصد بیمارانی که ملانومای آنها قبل از گسترش به غدد لنفاوی شناسایی و درمان می‌شود.
 • ۶۴ درصد بیمارانی که ملانومای آنها به غدد لنفاوی (منطقه‌ای) سرایت می‌کند.
 • ۲۳ درصد افرادی که ملانومای آنها به اعضای دیگر (مناطق دورتر بدن و غدد لنفی دورتر) گسترش می‌یابد.

اطلاعات بالا نشان می‌دهد اگر سرطان ملانوما قبل از سرایت به بخش‌های دیگر بدن تشخیص داده شود، احتمال زنده ماندن فرد بیشتر است. پس، تشخیص سریع و به موقع حیاتی است.

راه‌ پیشگیری از ملانوما♥♥⇓

چرا باید از ضد آفتاب استفاده کنیم؟

کرم ضد آفتاب یکی از محصولات مراقبت از پوست به حساب می‌آید. استفاده از کرم‌های ضد آفتاب هزاران دلیل بسیار مهم دارد. از جمله دلایل بسیار مهم آن این است که آفتاب باعث ایجاد سرطان پوست می‌شود و اگر از ضد آفتاب‌ها استفاده نکنیم در معرض آسیب‌های جدی پوستی از جمله سرطان پوست خواهیم بود.

خانم‌ها همواره در تلاش برای داشتن پوستی سالم و شاداب هستند. برخی سالیانه مبالغ زیادی را صرف جراحی‌های خطرناک با تاثیرات موقت می‌کنند تا بتوانند از پیری زودرس و چروک‌های پوستی جلوگیری کنند.

کرم ضدآفتاب نداگلد

چه کسانی به کرم ضد آفتاب نیاز دارند؟

تا به حال از خود پرسیده‌اید که آیا به ضد آفتاب نیاز دارید یا خیر؟ آیا این مسأله را با متخصصان پوست یا کارشناسان زیبایی در میان گذاشته‌اید؟ در پاسخ به این سوال باید گفت که تمامی افراد، نیاز دارند. استفاده از کرم ضد آفتاب سبب محافظت از پوست در برابر اشعه مضر فرابنفش خورشید می‌شود و می‌تواند به جلوگیری از سرطان پوست کمک ‌کند.

خطر ابتلا به سرطان پوست صرف‌نظر از سن، جنسیت و نژاد برای هر کسی وجود دارد. در حقیقت، برآورد شده است که از هر پنج آمریکایی، یک نفر در طول دوره زندگی خود به سرطان پوست گرفتار می‌شود.

بهترین کرم ضد آفتاب برای پوست مختلط کدام است؟

فصل تابستان و گرما معمولا فصلی است که لباس‌های رنگی‌مان را بیرون می‌آوریم و برای استفاده‌ی هرچه بیشتر از آفتاب و گرما خودمان را آماده می‌کنیم. با فرا رسیدن فصل گرما و آفتاب باید بتوانیم به خوبی از پوست‌مان در برابر اشعه‌های مضر آفتاب محافظت کنیم. کرم ضد آفتاب از مهم‌ترین محصولاتی است که در فصول گرم سال مورد استفاده‌ی ما قرار می‌گیرند.

پوست مختلط پوستی است که هم چرب و هم خشک است. یعنی قسمتی‌هایی از پوست صورت شامل بینی و اطراف آن پیشانی و چانه چرب است و باقی آن دارای پوستی خشک است. اگر وقتی کرم می‌زنید می‌بینید قسمتی از صورتتان چرب شده و قسمتی دیگر پوست پوست شده است، پس شما پوست مختلطی دارید.

کرم ضد آفتاب مخصوص پوست مختلط با فرمولاسیونی که دارد سعی می کند تعادل چربی را در جاهای مختلف پوست برقرار کند. بدین معنی که نه آنقدر چرب است که کرم بر روی پوستتان بماسد و نه بدون چربی که پوست شما را پوست پوست کند.

ضدآفتاب

فواید کرم ضدآفتاب بدون رنگ نداگلد

 • مرطوب کننده و آبرسان
 • ضد لک
 • ضد‌چروک
 • بدون به جا گذاشتن چربی روی پوست و جذب بالا
 • افزایش قدرت دفاعی پوست
 • ممانعت از جذب آلودگی هوا روی پوست
 • ساختار بسیار سبک و اکسیژن رسانی مناسب
 • مناسب برای انواع پوست
 • کاملا گیاهی و دست‌ساز

سخن آخر

همه‌ی ما دیگر آن قدری از تاثیرات ضد آفتاب‌ها می‌دانیم که دیگر بعید میدانم کسی بدون استفاده از ضد آفتاب پایش را بیرون از خانه بگذارد. اگر تا به امروز ضد آفتاب مناسب پوست خود را نمیشناختید امیدوارم با مطالعه‌ی دقیق بهترین کرم ضد آفتاب برای پوست مختلط بتوانید کرم سازگار با پوست خود را انتخاب کرده و قدم بزرگی به سمت زیبایی پوست‌تان بردارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *