دلیل ایجاد سیاهی زیر چشم و روش های خانگی برای برطرف کردن آن

پادکست

موضوع پادکست : رفع تیرگی زیر چشم

توسط الهام یوسفی

قسمت های تیره زیر چشم رایج هستند. این موارد معمولاً هم در زنان و هم مردان مشاهده می شود. سیاهی زیر چشم با ضخیم شدن پوست زیر چشمان شما همراه است. این اتفاق بیشتر به کمبود خواب ، استرس و خستگی نسبت داده می شوند.

با بالا رفتن سن ، پوست شما ضخامت طبیعی و کلاژن خود را از دست می دهد. این امر می تواند باعث شود رگ های خونی زیر پوست شما برجسته تر شود. در نتیجه ، این نواحی تیره تر از حد معمول به نظر میرسد.

سایر شرایط ، مانند تورم در نزدیکی چشم شما یا عدم تعادل مایع در اطراف پلک های پایین ، می تواند باعث تیره تر شدن پوست شما شود.

در این مقاله روش هایی را ذکر کرده ایم که می توانید برای کاهش تیرگی زیر چشم خود استفاده کنید.

 

سیاهی زیر چشم
سیاهی زیر چشم [۱]

چه چیزی باعث ایجاد دایره های تیره در زیر چشم ها می شود؟

خستگی:

خستگی می تواند در نتیجه کمبود خواب ، فشار روحی و جسمی یا حتی فرسودگی بدن ایجاد شود. همه این موارد می تواند باعث ایجاد دایره های تیره زیر چشم شما شود. محرومیت از خواب می تواند باعث شود چشمان شما پف کرده به نظر برسد و پوست را به مرور زمان کمرنگ کند که در این صورت دایره های تیره خودشان را بیشتر نشان میدهند!

سن:

در بیشتر موارد ، هرچه سن شما بالاتر میرود، دایره های تیره در نتیجه رنگدانه بیش از حد ظاهر می شوند. هنگامی که پیر می شوید ، پوست اطراف چشم شما نازک تر شده و کلاژن را از دست می دهد. این به نوبه خود باعث افزایش دید رگ های خونی تیره در زیر پوست شما می شود.

آلرژی:

یک واکنش آلرژیک به باکتری های مضر باعث می شود بدن شما هیستامین هایی را آزاد کند که می تواند منجر به گشاد شدن رگ های خونی شود. این امر باعث افزایش دید آنها بر روی پوست شما می شود و باعث می شود ناحیه اطراف چشم شما تیره تر از حد معمول شود.

کم آبی:

آب ناکافی باعث می شود پوست شما کمرنگ و کسل کننده به نظر برسد. چشمان شما می تواند ظاهر فرو رفته داشته باشد و باعث می شود پوست اطراف آن تیره تر به نظر برسد.

قرار گرفتن در معرض آفتاب:

پوست شما می تواند برای مدت طولانی ملانین را در معرض آفتاب قرار دهد. این ممکن است منجر به ایجاد رنگدانه در پوست اطراف چشم شما شود.حتما از ضد آفتاب استفاده کنید.

سابقه ی خانوادگی:

سابقه ی خانوادگی از جمله عواملی است که میتواند باعث ایجاد این قسمت های تیره شود.شرایط اساسی مانند بیماری تیروئید نیز می تواند باعث ایجاد دایره های تیره شود.

توتون و تنباکو:

استفاده ی بیش از حد از توتون و تنباکو باعث ایجاد کم خونی،کاهش جریان خون و سیاهی اطرف چشم میشود.

کم خونی:

کم خونی یکی دیگر از عواملی است که باعث ایجاد سیاهی زیر چشم میشود.پس حتما در رژیم غذایی خود از خوراکی های خون زا استفاده کنید.

اگزما:

اگزما یا آماس پوست به حالتی گفته میشود که یک تکه یا تکه هایی از پوست دچار التهاب، خارش ، ترک و یا زبر شود.اگر اگزما برای پوست زیر چشم ایجاد شود،مالش بیش از حد چشم،باعث ایجاد سیاهی زیر چشم میشود.

 

سایر عوامل ایجاد سیاهی زیر چشم

 • نارسایی کلیه
 • اختلال در قاعدگی
 • بیماری مزمن معده
 • مشکلات مربوط به بینی
 • کمبود مواد غذایی

روش های زیادی برای درمان تیرگی دور چشم وجود دارد.این روش ها به دو دسته تقسیم میشوند.روش هایی که در دراز مدت جوابگو هستند و روش هایی که تاثیر فوری دارند!!

روش های درمان سیاهی زیر چشم در دراز مدت

درمان تیرگی دور چشم
درمان تیرگی دور چشم [۲]

۱٫ روغن بادام شیرین

روغن بادام شیرین دارای خاصیت نرم کنندگی قوی است. این ماده ممکن است با بهبود رنگ پوست، باعث کاهش ظاهر رگ های خونی زیر پوست شما شود.

روش استفاده از روغن بادام شیرین برای از بین بردن سیاهی زیر چشم

۲-۳ قطره روغن بادام شیرین را روی پنبه بمالید. آن را روی قسمت های تیره ی زیر چشم بمالید و روی پوست خود ماساژ دهید. بگذارید یک شب تا صبح روی پوستتان بماند و سپس بشویید. این کار را هر شب قبل از خواب انجام دهید تا اینکه قسمت های تیره محو شوند.

روغن بادام شیرین برای درمان سیاهی زیره چشم
روغن بادام شیرین برای درمان سیاهی زیره چشم [۳]

۲٫ژل آلوئه ورا

ژل آلوئه ورا حاوی آلوئوزین است ، ترکیبی که فعالیت تیروزیناز را مهار می کند. این می تواند به جلوگیری از رنگدانه های بیش از حد بر روی پوست شما کمک کند. همچنین می تواند پوست را در محیط اطراف هیدراته کرده و آن را نرم و لطیف کند.

روش استفاده از ژل آلوئه ورا برای از بین بردن سیاهی زیر چشم

یک قاشق چایخوری ژل آلوئه ورا برداشته و آن را روی تیرگی زیر چشم ماساژ دهید. بگذارید یک شب تا صبح روی پوستتان بماند و سپس بشویید. شما می توانید این کار را هر شب دنبال کنید تا اینکه تیرگی زیر چشم شما محو شوند.

۳٫خیار

خیار حاوی ترکیبات بیو اکتیو و ویتامین هایی است که می توانند فعالیت تیروزیناز را مهار کنند.خیار می تواند به کاهش رنگدانه در اطراف چشم شما کمک کند؛بنابراین تیرگی اطرف چشم را از بین میبرد.

روش استفاده از خیار برای از بین بردن سیاهی زیر چشم

شما به یک خیار و یک قاشق چای خوری ژل آلوئه ورا احتیاج دارید. مواد را با هم مخلوط کنید تا خمیر غلیظ شود. این خمیر را روی تیرگی های اطراف چشم بمالید و به مدت ۱۵ دقیقه آن را بگذارید.سپس با آب بشویید. می توانید این خمیر را هر روز یک بار بمالید.

استفاده از خیار برای رفع سیاهی زیر چشم
استفاده از خیار برای رفع سیاهی زیر چشم [۴]

۴٫گوجه فرنگی

گوجه فرنگی سرشار از فیتوشیمیایی مانند لیکوپن و بتاکاروتن است که باعث کاهش آسیب اکسیداتیو در بافت های پوستی و کاهش اریتم (قرمزی) پوست می شود. این می تواند به خلاص شدن از شر قسمت های تیره زیر چشم کمک کند.

روش استفاده از گوجه فرنگی برای از بین بردن تیرگی زیر چشم

با مخلوط کردن یک گوجه فرنگی و آب لیمو خمیر درست کنید. این مخلوط را در اطراف چشم خود بمالید و به مدت ۲۰ دقیقه آن را بگذارید. آن را کاملاً بشویید. هفته ای یک یا دو بار این کار را انجام دهید.

توجه: آب لیمو می تواند باعث ایجاد احساس سوزش در پوست شما شود ، بنابراین قبل از امتحان این روش درمانی باید آن را تست کنید.

۵٫آب لیمو

لیمو منبع غنی ویتامین C است. ویتامین C خاصیت ضد رنگدانه ای دارد و میتواند به افزایش ضخامت پوست زیر چشم شما کمک کند. این امر می تواند به پنهان شدن رگ های خونی که به دلیل نازک شدن پوست قابل مشاهده هستند و روشن شدن تیرگی های زیر چشم کمک کند.

روش استفاده از آب لیمو برای از بین بردن تیرگی زیر چشم

آب لیمو تازه را بگیرید.یک تکه پنبه را به آب لیمو آغشته کرده و روی قسمت های تیره ی زیر چشم بمالید. آن را به مدت ۱۵ دقیقه بگذارید و سپس بشویید. این درمان را دو بار در هفته به مدت ۳-۴ هفته تکرار کنید.

آب لیمو برای رفع سیاهی زیر چشم
آب لیمو برای رفع سیاهی زیر چشم [۵]

۶٫ روغن گل سرخ

روغن گل سرخ حاوی پروانتوسیانیدین هایی است که خاصیت ضد ملانوژنیک دارند . از این رو ، رنگدانه های موجود در پوست اطراف چشم شما را مهار کرده و  تیرگی های زیر چشم را کاهش میدهد.

روش استفاده از روغن گل سرخ برای از بین بردن تیرگی زیر چشم

چند قطره روغن گل سرخ را بگیرید. آن را با روغن نارگیل رقیق کرده و یک تکه پنبه را به آن آغشته کنید. آن را یک شب روی صورت خود بگذارید و صبح آن را از روی پوست خود بشویید. هر شب این روش درمانی را تکرار کنید تا اینکه قسمت های تیره از بین بروند.

۷٫ عصاره شیرین بیان

عصاره شیرین بیان حاوی گلابریدین است که باعث مهار سنتز ملانین می شود. این اثر می تواند در کاهش تیرگی زیر چشم کمک کند.

روش استفاده از عصاره ی شیرین بیان برای از بین بردن تیرگی زیر چشم

چند قطره عصاره شیرین بیان را با یک کپسول ویتامین K مخلوط کنید تا خمیر یکدست شود. این خمیر را روی سیاهی زیر چشم بمالید و ۱۰ دقیقه آن را بگذارید سپس آن را کاملاً بشویید. می توانید هفته ای سه بار این خمیر را بمالید.

عصاره شیرین بیان برای درمان تیرگی های زیر چشم
عصاره شیرین بیان برای درمان تیرگی های زیر چشم [۶]

۸٫ ماست

ماست حاوی L- سیستئین است که فعالیت تیروزیناز را مهار می کند و از رنگدانه ها و تیرگی ها جلوگیری می کند.

روش استفاده از ماست برای از بین بردن سیاهی زیر چشم

یک قاشق چایخوری آب لیمو را به دو قاشق غذاخوری ماست اضافه کنید. خوب مخلوط کنید ، این خمیر را روی سیاهی زیر چشم بمالید و ۱۵-۲۰ دقیقه روی آن بگذارید. آن را بشویید. شما می توانید این کار را حداقل دو بار در هفته انجام دهید.

۹٫سیب زمینی

یکی از روش‌های درمانی طبیعی برای تیرگی دور چشم استفاده از سیب زمینی است که به شکل باور نکردنی می‌تواند در بهبود آن موثر باشد. ماسک سیب زمینی برای سیاهی دور چشم علاوه بر هزینه‌ی کم در عرض چند هفته تاثیرات فوق العاده‌ی خود را به نمایش می‌گذارد.

روش استفاده از سیب زمینی برای از بین بردن سیاهی زیر چشم

 حدود ۱-۲ قاشق غذاخوری آب سیب زمینی را در یک کاسه بریزید. آب را روی قسمت های تیره بمالید و بگذارید تا خشک شود.سپس صورت خود را با آب بشویید. این کار را حداقل دو بار در هفته انجام دهید.
سیب زمینی و درمان سیاهی زیر چشم
سیب زمینی و درمان سیاهی زیر چشم [۷]

۱۰٫ زعفران

زعفران با وجود خواص بی شمار تیرگی زیر چشم را اصلاح کـرده و حـاوی مواد افـزایش دهنده سـرعت ساخت کـلاژن و آنتی اکسیـدان می باشند که ظاهـری سالـم و شفـاف بـه پوست شما میبخشـد.

روش استفاده از زعفران برای از بین بردن سیاهی زیر چشم

۳-۴ رشته زعفران را در یک چهارم فنجان شیر حدود ۲ ساعت خیس کنید. شیر را صاف کنید و آن را روی پوست اطراف چشم خود بمالید. می توانید ظرف حدود ۱۰ دقیقه آن را بشویید.

۱۱٫عسل

عسل حاوی پلی فنول هایی است که فعالیت تیروزیناز را مهار می کند . این ماده به کاهش رنگدانه بیش از حد کمک کرده و تیرگی ها را محو میکند.

روش استفاده از عسل برای از بین بردن سیاهی زیر چشم

یک قاشق چایخوری آب لیمو را با یک قاشق غذاخوری عسل مخلوط کنید. این مخلوط را روی پوست اطراف چشم خود بمالید و حدود ۱۰-۱۵ دقیقه بگذارید. کاملاً با آب بشویید. این کار را یک بار در روز تکرار کنید تا سیاهی زیر چشم محو شود.

عسل و درمان تیرگی زیر چشم
عسل و درمان تیرگی زیر چشم [۸]

سایر روش های درمان سیاهی زیر چشم

 • چای سبز
 • روغن انگور
 • برگ نعناع
 • روغن کرچک
 • بابونه
 • زردچوبه
 • کمپرس سرد

چه موقع باید به پزشک مراجعه کرد؟

به طور معمول ، سیاهی های زیر چشم به دلیل استرس یا بی خوابی رخ می دهد. در صورت اصلاح سبک زندگی و استراحت کافی می توانند به مرور زمان از بین بروند. اما اگر این تیرگی ها با گذشت زمان از بین نرفت یا تورم زیر یک چشم وجود داشته باشد ، باید آن را توسط پزشک خود بررسی کنید.

یک روش طلایی برای رفع سیاهی دور چشم در کوتاه مدت

آیا به دنبال سریع ترین راه برای رفع سیاهی دور چشم خود هستید؟روش های گفته شده در این مقاله هر چند تاثیر گذار است اما در بازه ی زمانی طولانی پاسخگو است.

بهترین و سریعترین راه برای رفع سیاهی اطراف چشم، استفاده از کرم دور چشم است.

انتخاب بهترین کرم موجود در بازار کار دشواری است؛اما ما اینجاییم تا به شما در انتخاب هایتان کمک کنیم.در ادامه ی این مقاله همراه ما باشید.

کرم دور چشم نداگلد

کرم دور چشم نداگلد
کرم دور چشم نداگلد

 

کرم دور چشم نداگلد فاقد چربی اضافه بوده و قدرت جذب بالایی دارد.این کرم محرک ساخت پروتئین بوده و و کلاژن ساز می باشد. کرم دور چشم نداگلد باعث روشن شدن پوست اطراف چشم میشود.همچنین حاوی مواد رطوبت رسان  و آنتی اکسیدان است.این کرم سرشار از مواد مغذی جهت تقویت پوست دور چشم می باشد.

ویتامین C موجود رد کرم دور چشم نداگلد به افزایش تولید کلاژن کمک می کند.  ارگانیک بودن نیز یکی از مشخصه های اصلی این کرم است.

 

ویژگی های کرم دور چشم نداگلد

 • سرشار از مواد معدنی و ویتامین ها
 • مرطوب نگه داشتن پوست به مدت طولانی
 • افزایش جوانسازی و انعطاف پذیری پوست
 • پیشگیری و از بین بردن چروک های ناشی از بی آبی
 • غنی شده با ویتامین E
 • حاوی انتی اکسیدان قوی
 • نگهداشتن آب زیر پوست با دو برابر ظرفیت آن

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *