نداگلد

تاثیر استفاده از کرم لایه بردار بر جوانی و زیبایی پوست

گاهی اوقات احساس می‌کنیم که پوست صورتمان مثل همیشه شاداب نیست و باید لایه مزاحم و زشتی را از روی پوست صورت برداریم. در لایه برداری صورت یا پیلینگ صورت که توسط اسکراب صورت، ماسک‌های لایه بردار یا روش‌های دیگر انجام می‌شود، سلول‌های مرده یا آلودگی‌ها از سطح پوست و درون منافذ پاک شده و پوستی سالم و تازه به شما هدیه داده می‌شود.در این مقاله همه چیز درباره ی استفاده از کرم لایه بردار را باهم بررسی میکنیم.

حتما بخوانید: مراقبت از پوست در بهار و تابستان

کرم لایه بردار چیست؟

در دنیای مراقبت از پوست، کرم لایه بردار نقش بسیار کلیدی ایفا می کند. استفاده صحیح از لایه بردار می تواند بسیاری از مشکلات پوستی را حل کند. از اسم اسید در کنار نام لایه بردارها نترسید. لایه بردارها می توانند رفتار بسیار ملایم تری نسبت به بعضی شوینده ها با پوست داشته باشند.

پیلینگ چیست؟

پیلینگ یا همان لایه برداری پوست روشی است که می‌توان توسط آن سلول‌های مرده را از لایه سطحی پوست پاک کرد. در واقع هنگام لایه برداری با جدا کردن این لایه پوستی، پوست صورت روشن‌تر می‌شود. این فرآیند موجب می‌شود محصولات مراقبتی مانند کرم، سرم و … به عمق بیشتری از پوست نفوذ کنند و تاثیر بهتری داشته باشند.

خواص استفاده از کرم لایه بردار برای پوست چیست؟

-طبق گفته‌ی آکادمی درماتولوژی آمریکا، لایه برداری پوست به شکل موثری باعث درخشندگی و بهبود تاثیرات محصولات مراقبت از پوست می‌شود. به دلیل این که با از بین رفتن سلول‌های مرده، کرم‌ها و سایر محصولات موضعی مراقبتی بهتر جذب پوست می‌شوند.

-لایه برداری به صورت مداوم می‌تواند باعث پیشگیری از انسداد منافذ پوستی و کاهش آکنه‌ها و جوش‌ها شود.

-لایه برداری در طولانی مدت می‌تواند تولیدات کلاژن پوست را افزایش دهد. کلاژن عامل اصلی زیبایی و جوانی پوست شما است. افزایش این پروتئین باعث بهبود انعطاف‌پذیری پوست و کاهش خطوط ظریف پوستی و افتادگی پوست می‌شود.

خواص استفاده از کرم لایه بردار
خواص استفاده از کرم لایه بردار

کرم های اسکراب

کرم ها و صابون های اسکراب دارای دانه های خشن هستند و به عنوان خراشنده و ساینده پوست برای جداسازی سلول های مرده سطح پوست استفاده می شوند.این کرم ها برای درمان ضایعات پوستی مثل آکنه های کومدونال (جوش های سرسیاه یا سفید)، چربی پوست، خشونت پوست و افزایش اثر داروهای موضعی کاربرد دارند.

اثر کرمهای لایه بردار

این محصولات با ایجاد پوسته ریزی سطح پوست و نفوذ به لایه شاخی پوست اتصال بین سلولهای مرده را میشکند و باعث ریزش سریعتر آنها میشود.مصرف صحیح کرمهای لایه بردار منجر به جوانسازی پوست، روشن شدن آن و کاهش لکه های تیره پوست می شود.

انواع کرمهای لایه بردار

کرمهای لایه برداری که با غلظت ۱۰ می باشند، بدون تجویز پزشک، در داروخانه ها به فروش می رسد و همه افراد می توانند از انها استفاده کنند. ولی کرمهای لایه بردار با غلظت ۱۵ حتما باید با نسخه پزشک از داروخانه درخواست شود.

کرمهای لایه برداری که علاوه بر اسید میوه حاوی دو ویتامین A و E  باشند، تاثیر مناسب تری دارند و باعث مرطوب شدن پوست می شود.

برخی از کرمهای لایه بردار همچنین حاوی مادده گیاهی بیزابولول است از عصاره گیاه بابونه تهیه شده است. این گیاه مانع تحریکات شدید پوستی می شود و در واقع نوعی ضدالتهاب است.

معمولا روی لایه‌بردارها برچسبی که نشان دهد مخصوص کدام نوع پوست است وجود ندارد. به‌طورکلی برای پوست چرب، ترکیبات محلول در چربی و برای پوست خشک، ترکیبات محلول در آب مناسب‌اند. برخی از لایه‌بردارها مخصوص چین‌وچروک و برخی دیگر مخصوص آکنه هستند.

برای اینکه لایه‌بردار مناسب پوست‌تان را انتخاب کنید، باید به قوی یا ضعیف‌بودن آن، عادات مصرف و نتیجه‌ای که می‌خواهید بگیرید دقت کنید. فراموش نکنید که لایه‌بردارهای بسیار قوی با غلظت زیاد فقط برای موارد نادر به کار می‌روند و پزشک آنها را تجویز می‌کند.

از نظر کارایی، کرم‌ لایه‌بردار به دو دسته کلی تقسیم می‌شود

کرم‌های لایه‌بردار فیزیکی؛

کرم‌های لایه‌بردار شیمیایی.

بنابراین اگر به‌دنبال لایه‌برداری سریع و آسان هستید، از لایه‌بردار شیمیایی استفاده کنید. اما اگر می‌خواهید به‌شکل آنی پوستی صاف و نرم داشته باشید، لایه‌بردار فیزیکی مناسب‌تر است.

روش صحیح استفاده از کرم لایه بردار :

روش استفاده از کرم لایه بردار
روش استفاده از کرم لایه بردار

برای استفاده درست کرمهای لایه بردار و نتیجه گیری بهتر،طبق دستورالعمل زیر پیش بروید:

۱- ابتدا در سه روز اول کرم روی پوست ساعد دست آزمایش شود. چنانچه سرخی، خارش یا تحریک ایجاد نشد، مصرف را شروع کنید.

۲-بعد از آزمایش کرم، دو شب در میان، پنج نوبت به مقدار بسیار کم در نواحی کمتر حساس صورت ( به جز دور چشم و دور لب ) مالیده شود.

۳-بعد از آن پنج نوبت، یک شب در میان به همان میزان کم استفاده شود.

۴- سپس هر شب و به مقداربیشتری در هر نوبت استفاده شود.

۵- به دلیل آنکه در فرآیند لایه برداری، پوست صورت نازک و حساس میشود، کرمهای لایه بردار حتما باید در شب استفاده شوند تا اشعه UV خورشید پوست را تحریک نکند. البته در طول روز هم از مصرف کافی و درست ضدآفتاب با SPF بالای ۵۰ به هیچ وجه نباید غافل شد.

محدودیت استفاده از کرم لایه بردار چیست؟

لایه برداری برای پوست مفید است اما چه مدت باید از یک لایه بردار استفاده شود تا به خوبی عمل کند؟ استفاده بیش از حد از یک لایه بردار می تواند باعث بروز واکنش در پوست شود. برای بعضی ها هر روز و عده ای یک روز در میان و برای عده ای دیگر هم هفته ای یک بار لایه برداری ممکن است کافی باشد. لایه برداری سلول های مرده می تواند تولید کلاژن را بهبود ببخشد، توانایی پوست در حفظ رطوبت را بالا ببرد و به منافذ اجازه می دهد که عملکرد طبیعی داشته باشند.

پوست حساس:

این نوع پوست باید با لیف نرم، گرم و مرطوب لایه برداری شود. استفاده از اسکراب و لایه بردار قوی پوست صورت برای پوست‌های حساس باعث اذیت شدن لایه پوستی می‌شود و باید از استفاده آنها صرف نظر کرد.

پوست چرب:

اگر پوست شما چرب است،باید بدانید که پوست شما تحمل بیشتری نسبت به محصولات قوی دارد و می‌توانید تا ۵ بار در هفته هم از لایه بردارها استفاده کنید. می‌توانید از دستگاه پاک‌سازی صورت در زمان صبح و از سرم و ماسک‌های لایه بردار در زمان شب استفاده کنید.

پوست معمولی و مختلط:

افرادی دارای این نوع پوست، دستشان باز است و می‌توانند از هر نوع روش لایه برداری استفاده کنند. البته باید نهایت دفعات استفاده از این لایه بردارها برای پوست شما ۳ بار در هفته باشد.

پوست خشک:

برای لایه برداری پوست خشک بهتر است روش‌های غیر شیمیایی و به صورت گیاهی انتخاب شود.

محدودیت استفاده از کرم لایه بردار
محدودیت استفاده از کرم لایه بردار

بهترین زمان لایه برداری پوست چه زمانی است؟

بهترین فصل برای انجام لایه برداری پوست یا پیلینگ، پاییز و زمستان یا اوایل بهار می باشد. زیرا اشعه خورشید نفوذ کمتری دارد.

برای جوانی و طراوت مداوم پوست، تکرار پیلینگ هر ۶-۳ ماه یکبار توصیه می شود. با لایه برداری منظم پوست فرآیند رشد سلول های جدید را افزایش دهید.

به عنوان یک قانون می توان گفت هرچه لایه برداری کمتر انجام شود، بهتر است. هدف از لایه برداری به هیچ وجه باقی گذاشتن لکه‌های قرمز و یا پوست متورم و ملتهب نیست بلکه هدف این است که روند طبیعی جایگزینی پوست سرعت یابد و در نهایت پوستی درخشان برای شما باقی بماند. فاصله زمانی تعیین شده بین لایه برداریهای پوست صورت به نوع پوست شما بستگی دارد.

محصولات لایه بردار:

پاک کننده های لایه بردار که حاوی نمک دریایی, بادام زمینی ,گردو و دانه ها هستند را انتخاب کنید.

برای رسیدن به پوستی نرم و ابریشمی معمولا یک بار یا دوبار لایه برداری در هفته کافی می باشد .اما خانم ها با پوست های چرب باید بیشتر از افراد با پوست های خشک لایه برداری انجام دهند.

مواد طبیعی لایه‌بردار

میوه‌هایی مانند گوجه فرنگی، هلو، خیار، توت فرنگی و زرد آلو اسید‌های ضعیف گیاهی دارند که موجب خورندگی سلول‌های کراتینه شده و پوست خشک می‌شود و به تدریج لایه پیر و سخت پوست را حل می‌کنند تا لایه زیرین پوست که لایه‌ای جوان است، نمایان شود. ماسک‌های میوه‌ها لایه‌برداری طبیعی، بدون عارضه و بسیار سازگار هستند و استفاده مداوم از آن‌ها می‌تواند پوست را شاداب نگه دارد. مواد پودری و خشن مثل نمک، شکر و… نیز می‌توانند همانند اسکراب به کنده شدن سلول‌های مرده سطح پوست کمک کنند.

عوارض لایه‌برداری پوست

۱- تیره شدن پوست : شایع‌ترین عارضه لایه‌برداری، تیره شدن پوست پس از التهاب است که معمولا در اثر برخورد زودهنگام با نور آفتاب به وجود می آید.

۲- عفونت : خطر عفونت با ویروس تب‌خال، هر فردی را با هر نوع لایه‌برداری پوست تهدید می‌کند. به همین دلیل افراد باید از دو روز قبل از لایه‌برداری، به مدت ۷ روز تحت درمان پیشگیرانه با داروهای ضدویروس قرار بگیرند.

۴- بی‌رنگ شدن پوست : ممکن است بیمارانی که تحت لایه‌برداری با فنل قرار می‌گیرند، دچار بی‌رنگ شدن پوست شوند. علت این امر آن است که در این لایه‌برداری، ملانوسیت‌ها که مسئول ساختن رنگدانه‌های پوست هستند، قابلیت تولید رنگدانه (ملانین) را از دست می‌دهند و این موضوع باعث می‌شود که پوست نمای بی‌رنگ پیدا کند.

استفاده از کرم لایه بردار به صورت خودسرانه ممنوع

استفاده نادرست و بدون تجویز پزشک متخصص از کرم‌های لایه‌بردار و هم چنین ماسک‌های میوه، باعث ایجاد عوارضی از جمله لک و حساسیت‌های پوستی می‌شود که گاهی این عوارض برگشت ناپذیر هستند.

 

منابع:

https://www.epiphanydermatology.com/services/cosmetic-dermatology/

https://www.beautyjunkees.com/this-is-how-often-you-should-exfoliate/

https://www.100percentpure.com/blogs/feed/is-chemical-exfoliation-right-for-you

https://www.skinqure.in/blog/skincare-monsoon-tips-an-overview-by-skin-specialist-doctor/

http://pezeshka.com/10-of-the-best-exfoliating-skin-creams/

https://article.tebyan.net/129724/%D9%85%D8%B2%D8%A7%DB%8C%D8%A7-%D9%88-%D9%85%D8%B9%D8%A7%DB%8C%D8%A8-%DA%A9%D8%B1%D9%85-%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D9%84%D8%A7%DB%8C%D9%87-%D8%A8%D8%B1%D8%AF%D8%A7%D8%B1

https://www.thalgoparis.com/postdetail/309/%D8%A8%D9%87%D8%AA%D8%B1%DB%8C%D9%86-%D8%B3%D9%86-%D9%88-%D8%B2%D9%85%D8%A7%D9%86-%D8%A7%D8%B3%D8%AA%D9%81%D8%A7%D8%AF%D9%87-%D8%A7%D8%B2-%D9%84%D8%A7%DB%8C%D9%87-%D8%A8%D8%B1%D8%AF%D8%A7%D8%B1-%D9%BE%D9%88%D8%B3%D8%AA-%DA%86%D9%87-%D8%B2%D9%85%D8%A7%D9%86%DB%8C-%D8%A7%D8%B3%D8%AA

http://beytoote.com/attire/cuticle/arbitrary-use-of-banned-lifter-layer.html

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *