خواص قهوه / تاثیر شگفت انگیز قهوه بر تندرستی و تناسب اندام زنان

قهوه

قهوه

پادکست

موضوع پادکست : خواص قهوه

توسط الهام یوسفی

پژوهشگران دانشگاه هاروارد اعلام کردند: تحقیقات روی ۸۳ هزار زن نشان مى دهد، خطر ابتلا به سکته مغزى در زنانى که در هفته ۵ تا ۷ فنجان قهوه مى نوشند، در مقایسه با زنانى که تنها یک فنجان قهوه در ماه مى نوشند، حدود ۱۲ درصد کاهش مى یابد.

کارشناسان مى گویند به نظر نمى رسد این مزیت ناشى از نوشیدن قهوه، ربطى به کافئین داشته باشد زیرا نتایج مشابه در کاهش خطر ابتلا به سکته هاى مغزى، در کسانى که چاى و دیگر نوشیدنی هاى حاوى کافئین مصرف مى کنند، مشاهده نشده است.

پیامدهاى مثبت بهداشتى نوشیدن قهوه به ماده آنتى اکسیدان در این نوشیدنى مربوط است که موجب کاهش التهاب و بهبود عملکرد عروق مى شود.

نوشیدنی فوق العاده قهوه
نوشیدنی فوق العاده قهوه

دانشمندان آمریکایی از دانشگاه ایلینویز دریافتند که کافئین می‌تواند آثار منفی سوء‌تغذیه را جبران کند، زیرا باعث کاهش رسوب لیپیدها و کاهش تری‌گلیسیرید می‌شود.

در آزمایش‌های صورت‌گرفته، موش‌هایی که به مدت ۴ هفته کافئین از چای ماته دریافت کردند، ۱۶ درصد اضافه‌وزن کمتر و ۲۲ درصد چربی کمتری در مقایسه با آنهایی که ماته فاقد کافئین دریافت کردند، داشتند. در تمام این مدت، رژیم غذایی آنها شامل ۴۰ درصد چربی، ۴۵ درصد کربوهیدرات و ۱۵ درصد پروتئین بود و مقدار کافئین مصرفی معادل ۴ فنجان قهوه برای انسان بود.

ماته (چای پاراگوئه)، یک نوع نوشیدنی ساخته‌شده از برگ‌های خردشده و شاخه‌های جوان هالی (خاس) پاراگوئه است. ماته سرشار از کافئین است.

لازم به ذکر است که همین نتایج با استفاده از کافئین مصنوعی و کافئین حاصل از قهوه نیز حاصل شدند.

ارتباط مصرف قهوه با سرطان تخمدان♣♠

بنا بر گفته محققان آمریکایی به نظر می رسد که کافئین شانس ایجاد سرطان تخمدان در زنان را کاهش می دهد. 

بنا بر گفته محققان آمریکایی به نظر می ‌رسد که کافئین شانس ایجاد سرطان تخمدان در زنان را کاهش می‌ دهد. اثر کافئین در زنانی که از قرص های جلوگیری از بارداری و یا داروهای هورمونی پس از یائسگی استفاده نمی‌ کنند بیشتر است. به گفته محققان با افزایش مصرف کافئین یا نوشیدنی های حاوی کافئین خطر سرطان تخمدان کاهش می ‌یابد. هر ساله در سرتاسر جهان ۱۹۰۰۰۰ مورد جدید سرطان تخمدان روی می ‌دهد که در سنین بالای ۵۰ سال شایع تر است.

حتی با پیشرفت بیماری ممکن است، بیماران علائم خفیفی داشته باشند و یا فاقد علامت باشند. مطالعات گذشته نشان داده بود که کافئین با کاهش خطر سرطان تخمدان ارتباط دارد اما محققان بیان کرده بودند که برای مشخص شدن دلایل زیست شناختی این ارتباط به مطالعات بیشتری نیاز است تا اثرات حفاظتی کافئین شناخته شود.

در این مطالعه ۱۲۱۰۰۰ زن ۳۵-۳۰ ساله مورد بررسی قرار گرفتند. محققان ارتباط واضحی بین مصرف سیگار یا الکل با روی دادن سرطان تخمدان پیدا نکردند، اگرچه به نظر می‌ رسد که سیگار احتمال به وجود آمدن نوع نادری از این بیماری را افزایش می ‌دهد.

همچنین مشخص شد که هرچه میزان مصرف کافئین بیشتر باشد خطر ایجاد این بیماری کمتر می‌شود. مصرف قهوه فاقد کافئین تاثیر واضحی نداشت. احتمالا مصرف کافئین خطر سرطان تخمدان را کاهش می ‌دهد و این تاثیر در زنانی که قبلا داروهای هورمونی مصرف نکرده اند بیشتر است. برای مشخص شدن مکانیسم این تاثیر باید تحقیقات بیشتری انجام شود.

پودر گیاهی دافع کیست نداگلد
پودر گیاهی دافع کیست نداگلد

فواید ماسک قهوه

۱٫ از بین رفتن سلول های مرده پوست

ماسک قهوه سلول های مرده پوست را از بین می ‎برد و آن را نرم ترو روشن تر می ‎کند. استفاده از ماسک قهوه برای همه قسمت های پوست بدن موثر است و پوستی نرم و لطیف برای شما به ارمغان خواهد آورد.

۲٫ کمک به بهبود گردش خون

ماسک قهوه باعث بهبود گردش خون در قسمت های مختلف بدن می ‎شود و بهبود روند گردش خون به این معناست که سلول ها، اکسیژن و مواد مغذی بیشتری دریافت می ‎کنند و این امر به نوبه خود باعث درخشش پوست می ‎شود.

۳٫ سفت شدن پوست

ماسک قهوه همه آلودگی ها، ناخالصی ها و سلول های مرده سطح پوست را از بین می ‎برد و سبب احیای سلول های آن می ‎شود. این ماسک نه تنها باعث بهبود ظاهر پوست، بلکه باعث سفت شدن آن نیز می ‎شود. بهبود روند بازسازی سلول ها همچنین به کاهش بروز لکه های تیره و ناهموار شدن سطح پوست کمک می ‎کند.

خواص قهوه برای پوست
خواص قهوه برای پوست

۴٫ کاهش مقدار سلولیت زیر پوست

بله قهوه به از بین رفتن سلولیت های ایجاد شده در زیر پوست کمک می ‎کند. یک مطالعه نشان داده که استفاده موضعی از قهوه بر روی پوست می ‎تواند به کاهش سلولیت ها در قسمت های مختلف بدن کمک کند.

قهوه کاهش دهنده سلولیت
قهوه کاهش دهنده سلولیت

۵٫ کند شدن روند پیری پوست

قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراء بنفش باعث بروز چین و چروک بر روی پوست می‎ شود و مطالعات نشان می ‎دهند که قهوه دارای خاصیت محافظتی بر روی پوست است و از بروز چین و چروک و خطوط ریز بر روی آن جلوگیری می ‎کند.

ماسک قهوه و عسل

این ماسک سبب تغذیه و تسکین پوست های حساس می ‎شود و عسل نیز دارای خواص ضد باکتریایی است که خاصیت درمانی برای پوست دارد و همچنین این ماده در ترکیب با ماست و شیر پوست را آبرسانی و تغذیه می‎ کند.

مواد لازم:

 • ۲ قاشق غذاخوری قهوه تازه
 • ۳ قاشق غذاخوری ماست یا شیر
 • ۱ قاشق غذاخوری عسل
 • ۲ قاشق غذاخوری پودر کاکائو

طرز تهیه:

تمام مواد را درون یک ظرف ریخته و به خوبی با هم مخلوط کنید و ماسک را بر روی قسمت های مختلف بدن خود بمالید و به مدت ۱۰ دقیقه آن را ماساژ دهید و سپس به حمام رفته و خود را شستشو دهید.

ماسک قهوه و عسل
ماسک قهوه و عسل

ماسک قهوه و دارچین

قهوه روغن اضافی پوست را از بین می ‎برد و دارچین دارای خواص ضد باکتریای است و پوست را از عفونت ها و تحریکات آلرژیک در امان نگه می ‎دارد. این ماسک همچنین سلول های مرده پوست را از بین برده و پوستی سالم برای شما به ارمغان خواهد آورد.

مواد لازم:

 • ½ فنجان قهوه تازه
 • ¼ فنجان روغن نارگیل
 • ½ فنجان شکر
 • ۱ قاشق پودر دارچین

طرز تهیه:

تمام مواد را درون ظرفی ریخته و به خوبی با هم ترکیب کنید و مخلوط را بر روی پوست قسمت های مختلف بدن خود مالیده و بعد از گذشت حداکثر ۱۰ الی ۱۵ دقیقه به حمام بروید.

ماسک قهوه و دارچین
ماسک قهوه و دارچین

ماسک قهوه و موز

این ماسک زیبایی و جلوه زیادی به پاها می ‎بخشد و موز آلودگی های موجود بر روی پوست پاها را از بین می ‎برد و قهوه باعث از بین رفتن سلول های مرده آن می ‎شود. نمک نیز باکتری ها را از بین برده و پاهایی تمیز برای شما به ارمغان خواهد آورد.

مواد لازم:

 • ¼ فنجان قهوه تازه
 • ¼ فنجان روغن زیتون
 • ۱ عدد موز رسیده
 • ½ فنجان نمک

طرز تهیه:

تمامی مواد را درون ظرفی به خوبی با یکدیگر مخلوط کنید. ماسک تهیه شده را روی تمام نواحی پا های خود بمالید. بعد از گذشت ۱۰ دقیقه پاهای خود را شستشو دهید.

ماسک قهوه و موز
ماسک قهوه و موز

نکته شگفت انگیز در مورد این ماسک ها این است که دیگر نیازی به استفاده از مواد شیمیایی برای داشتن پوستی شفاف و درخشان وجود نخواهد داشت. از دستورالعمل های ارائه شده استفاده کنید و ماسکی مغذی برای پوست خود تهیه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *