چرا کیست تخمدان ایجاد می شود؟ / درمان گیاهی کیست تخمدان

کیست
پادکست

موضوع پادکست : کیست تخمدان

توسط الهام یوسفی

کیست چیست؟

کیست یک بافت کیسه‌مانند است که حاوی مایع، هوا و یا سایر مواد می باشد. کیست ها می توانند تقریبا در هر جای بدن و یا روی پوست رشد کنند.

تشخیص آن

یک کیست به شکل یک برآمدگی روی پوست دیده می شود. اگر کیست زیر پوست رشد کند، مثل یک برآمدگی کوچک به نظر می رسد.

برخی کیست ها در داخل بدن رشد می کنند و شما نمی توانید آن ها را ببینید، اما علائمی ایجاد می کنند، به عنوان مثال کیست تخمدان در زنان باعث مشکلات هورمونی می شود. کیست کلیه نیز روی عملکرد کلیه موثر است.

معمولا به آرامی رشد می کنند و سطح صافی دارند. آن ها می توانند خیلی کوچک و یا خیلی بزرگ باشند.

انواع مختلفی از کیست ها وجود دارند. بسیاری از کیست ها، خوش خیم یا غیر سرطانی هستند.

کیست تخمدان

کیست تخمدان کیسه ها یا جیب های پر از مایع در تخمدان یا روی سطح آن است. زنان در هر طرف رحم دارای دو تخمدان هستند – هر کدام به اندازه و شکل یک بادام هستند. تخم مرغ (تخمک) که در تخمدان رشد کرده و بالغ می شود ، در دوره باروری در چرخه ماهانه ترشح می شود.

بسیاری از زنان در برخی از مواقع کیست تخمدان دارند. بیشتر کیست های تخمدان ناراحتی کمی دارند و یا اصلاً بی خطر هستند و بی ضرر هستند. در طی چند ماه اکثریت بدون درمان ناپدید می شوند.

با این حال ، کیست تخمدان – به خصوص آنهایی که پاره شده اند – می توانند علائم جدی ایجاد کنند. برای محافظت از سلامتی خود ، معاینات منظم لگن را انجام دهید و علائمی را که می تواند یک مشکل بالقوه جدی را نشان دهد ، بدانید.

کیست تخمدان
کیست تخمدان

علائم

بیشتر کیست ها علائمی ایجاد نمی کنند و خود به خود از بین می روند. با این حال ، یک کیست بزرگ تخمدان می تواند باعث موارد زیر شود:

 • درد لگن
 • پری یا سنگینی در شکم
 • نفخ شکم
دردناک بودن کیست تخمدان
دردناک بودن کیست تخمدان

دلایل ایجاد کیست تخمدان

بیشتر کیست های تخمدان در نتیجه چرخه قاعدگی (کیست های عملکردی) ایجاد می شوند. انواع دیگر کیست ها بسیار کمتر مشاهده می شوند.

کیست های عملکردی

تخمدان های شما به طور معمول هر ماه ساختارهایی مانند کیست به نام فولیکول رشد می کنند. فولیکول ها هورمون های استروژن و پروژسترون را تولید می کنند و هنگام تخمک گذاری تخمک آزاد می کنند.

اگر یک فولیکول طبیعی ماهیانه مدام رشد کند ، به عنوان کیست عملکردی شناخته می شود. دو نوع کیست عملکردی وجود دارد:

کیست فولیکولار

در حدود نقطه میانی چرخه قاعدگی ، تخمک از فولیکول خارج شده و به سمت پایین لوله رحمی حرکت می کند. کیست فولیکولار زمانی شروع می شود که فولیکول پاره نشده یا تخمک خود را آزاد نمی کند ، اما به رشد خود ادامه می دهد.

کیست جسم زرد

وقتی یک فولیکول تخمک خود را آزاد می کند ، تولید استروژن و پروژسترون را برای بارداری شروع می کند. این فولیکول اکنون جسم زرد نامیده می شود. گاهی اوقات ، مایع درون فولیکول جمع می شود و باعث می شود جسم زرد به کیست تبدیل شود.
کیست های عملکردی معمولاً بی خطر هستند ، بندرت باعث درد می شوند و اغلب طی دو یا سه چرخه قاعدگی خود به خود از بین می روند.

درمان های گیاهی کیست تخمدان♥♣♥

بابونه شیرازی

یکی از گیاهانی که برای درمان کیست تخمدان میتواند موثر باشد، بابونه شیرازی است. بابونه شیرازی را میتوان از عطاری های معتبر تهیه کرد. بابونه شیرازی را میتوان به صورت دمنوش استفاده کرد. برای این منظور باید یک قاشق غذاخوری از آنرا با نصف لیوان آب جوش به مدت پنج دقیقه دم کرد و پس از صاف کردن همراه با عسل نوشید. این دمنوش علاوه بر درمان کیست تخمدان، به کاهش دردهای ناشی از کیست نیز کمک می کند. دمنوش بابونه را باید روزی دو تا سه بار نوشید.

بابونه شیرازی برای کیست تخمدان
بابونه شیرازی برای درمان کیست تخمدان

چای گل داوودی

در پژوهش های انجام شده روی حیوانات، آپیگنین موجود در گل داودی و همچنین کرفس، جعفری، میوه نشان داده است که سرعت پیشرفت سرطان و بطور چشمگیری خطر ابتلا به این بیماری را کاهش می دهد. استفاده از چای گل داودی برای یک فرد مبتلا  میتواند ناراحتی را کاهش دهد، احساس آرامش به وجود آورد و به تنظیم قاعدگی کمک کند. شما تنها باید روزانه چای گل داودی را برای درمان استفاده کنید.

سیاهدانه

سیاهدانه را از گذشته تا به امروز برای از بین بردن کیست تخمدان استفاده می کردند. سیاهدانه باید همراه با عسل استفاده شود. برای این منظور میتوان ترکیبی از عسل و سیاه دانه درست کرد.
ترکیب یک جزء سیاهدانه معادل ۱۰۰ گرم با دو جزء عسل معادل ۲۰۰ گرم، ترکیبی مناسب برای استفاده از سیاهدانه است. خانم های مبتلا به کیست تخمدان باید یک قاشق مرباخوری از این ترکیب را پیش از هر غذا بخورند.

سیاه دانه برای درمان کیست
سیاه دانه برای درمان کیست تخمدان

اسطوخودوس

یکی دیگر از گیاهانی که برای از بین بردن کیست تخمدان بسیار موثر است، اسوخودوس می باشد. این گیاه علاوه بر درمان کیست تخمدان، خاصیت آرام بخش هم دارد؛ ضمن اینکه میتواند یک خواب آرام و عالی را برای فرد ایجاد کند. برای استفاده از اسطوخودوس میتوان دمنوش آن را درست کرد. طرز تهیه دمنوش اسطوخودوس به این شکل است که باید یک قاشق غذاخوری از آن را در یک لیوان آب جوش به مدت ۱۰ دقیقه دم کرد و بعد از صاف کردن، پیش از خواب نوشید.

اسطوخدوس
اسطوخدوس

رازیانه

رازیانه گیاهی است که در درمان کیست تخمدان از آن استفاده می شود. یکی از نکاتی که باید در مورد رازیانه در نظر داشت، این است که رازیانه را باید در مواردی که کیست نسبتا بزرگ است استفاده کرد زیرا رازیانه دارویی قوی برای درمان کیست تخمدان محسوب می شود.

رازیانه را می توان به شکل دمنوش استفاده کرد ولی بهترین شیوه استفاده از آن ترکیب یک لیوان عرق رازیانه بهمراه یک قاشق غذاخوری عسل است. این ترکیب را باید ۴۰ دقیقه قبل از خواب نوشید.

رازیانه
رازیانه بهترین درمان کیست تخمدان

سرکه سیب مفید

سرکه سیب اثر کپسول های کوچک را دارد، زیرا دارای پتاسیم بیشتری است.

برای این درمان، لطفا مرحله های زیر را دنبال کنید:

– ۱ قاشق غذا خوری سرکه سیب را با یک لیوان آب گرم مخلوط کنید.

– ۱ قاشق چایخوری از شیره نیشکر را به مخلوط اضافه کنید و این مخلوط را بنوشید.

این مخلوط را دو بار در صبح و بعد از ظهر بخورید تا نتایج مورد انتظار را بدست آورید.

سرکه سیب برای درمان کیست تخمدان
سرکه سیب برای درمان کیست تخمدان

 

درمان کیست تخمدان با پودر دافع کیست نداگلد ♥♥⇓

بارها و بارها دچار شکم دردهای شدید می شوید و قاعدگی تان نامنظم شده است؟ انواع و اقسام گیاهان دارویی را استفاده نموده اید تا از این دردهای ناخوشایند خلاص شوید؟ درصورتی که به همه این سوالات پاسخ مثبت می دهید، باید بدانید که امکان دارد به کیست تخمدان مبتلا شده باشید.

پودر دافع انواع کیست نداگلد برای کمتر شدن درد دردپریود
پودر دافع انواع کیست نداگلد برای کمتر شدن درد پریود

مواد تشکیل دهنده پودر دافع کیست نداگلد

 • بذر کاکنج
 • بذر بومادران
 • بذر ناخنک
 • بذر انیسون
 • بذر سداب
 • بذر بابونه شیرازی
 • بذر آویشن
 • بذر گل داوودی
 • بذر نیلوفر
 • بذر سیاهدانه و بیش از ده گیاه مفید دیگر

روش مصرف

روزی۲بار، صبح وعصریک قاشق غذاخوری با آب و یا هر نوشیدنی دیگر مخلوط و میل شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *