گزش و نیش حشرات و درمان های خانگی/جلوگیری از گزش حشرات

اگز شاخص
پادکست

موضوع پادکست : گزش و نیش حشرات و درمان های خانگی

توسط الهام یوسفی

 

گزش و نیش حشرات و درمان های خانگی یکی از معضلات روزمره ای است که انسانها با آن دست و پنجه نرم میکنند.

گزش و نیش حشرات در مواقعی رخ می‌دهد که یک حشره برای تغذیه یا از برای دفاع از خود طریق مکانیسم‌های دفاعی خود فردی را نیش می‌زند. برخی حشرات پس از نیش زدن، اقدام به تزریق اسید فرمیک می‌کنند که می‌تواند منجر به واکنش فوری پوستی که معمولاً قرمزی و تورم در ناحیه گزیده شده‌است بشود.

گزش مورچه آتشین، زنبور، زنبور بی‌عسل و زنبور سرخ دردناک است و ممکن است در افرادی که به گزیدگی حساسیت دارند، موجب واکنش آلرژیک شدیدی به نام شوک آنافیلاکسی شود. گزش پشه و کک بیشتر از درد موجب خارش می‌شوند.

واکنش به نیش و گزیدگی معمولاً تا چند روز طول می‌کشد درحالی که برخی واکنش‌های محلی ممکن است تا دو سال نیز طول بکشند.

چه چیزی باعث واکنش بدن نسبت به جای نیش حشرات می‌شود؟

سمی که ازطریق نیش حشرات وارد بدن می‌شود، باعث واکنش دستگاه ایمنی خواهد شد. واکنش بدن در اغلب موارد شامل قرمزی و تورم پوست است. عوارض دیگر شامل خارش و درد می‌شود. اگر شما نسبت به سم حشرات حساسیت داشته باشید، ممکن است دچار شوک آنافیلاکتیک شوید که موقعیت مرگبار پزشکی است. در این موارد، تنفس مشکل‌تر می‌شود. این امکان وجود دارد که بر اثر نیش بعضی حشرات دچار بیماری‌های عفونی شوید.

چرا نیش پشه‌ها موجب خارش می‌شود؟

هیستامین یک ماده شیمیایی مربوط به سیستم ایمنی است که سلول‌های بدن در پاسخ به وجود آسیب، آلرژن‌ها یا سایر عوامل تحریک‌کننده منتشر می‌کند و این هیستامین است که خارش را ایجاد کرده و موجب تورم ناشی از نیش پشه در بعضی از افراد می‌شود.

در اکثر مواقع، واکنش بدن به نیش پشه بسیار خفیف است و ظرف چند روز از بین می‌رود. نیش پشه، بیشتر در کودکان و افرادی که دچار نقصی در سیستم ایمنی بدن‌شان هستند، دردسرساز می‌شود. در موارد نادر، ممکن است که فرد واکنش آلرژیک شدیدتری را تجربه کند که باعث درد بدن، سردرد و تب می‌شود.

نیش پشه، کوچک، گرد و کمی پف‌کرده است که به‌سرعت خود را نشان می‌دهد. جای نیش به‌رنگ قرمز در می‌آید. جای آن سفت و متورم می‌شود و شروع به خارش می‌کند. پشه ممکن است چند ناحیه شما را نیش زده باشد.

اگگزما

نیش پشه را با مالش الکل محو کنید

مالش الکل واقعاً در کاهش خارش و پاسخ هیستامین کمک می‌کند. همیشه پدهای حاوی الکل را به همراه داشته باشید. الکل، ماهیت پروتئین مربوط به بزاق پشه را تغییر می‌دهد. به همین دلیل است که متخصصان می‌گویند الکل می‌تواند هر آنچه سیستم ایمنی به آن واکنشی نشان می‌دهد و موجب خارش و تورم می‌شود را می‌زداید. الکل همچنین خاصت تسکین دهندگی و خنک‌کنندگی دارد.

خمیردندان مصرف کنید

خمیردندان می‌تواند در کاهش خارش ناشی از گزش پشه مؤثر باشد. مقداری از خمیردندان را روی پوست بمالید.برای اینکه سریع‌تر و بهتر نتیجه بگیرید، از خمیردندان با عصاره‌ی نعناع استفاده کنید، چون دارای خواص ضدالتهاب است.

 از جوش شیرین کمک بگیرید

کمی جوش شیرین را با مقداری آب مخلوط کنید به طوری که خمیر ایجاد شود. استفاده از این خمیر بر روی محل گزش، خارش را تسکین می‌دهد. اگر تعداد نیش‌ها زیاد است، می‌توانید از میزان کافی جوش شیرین در آب وان استفاده کنید.

زنبور گزیدگی چیست؟

این حشرات معمولاً بی خطر هستند اما زمانی که از طرف انسان احساس تهدید یا خطر کنند، نیش می‌زنند.درد شدید یا سوزش در محل زنبور گزیدگی بین ۱ تا ۲ ساعت باقی می‌ماند. ورم جای نیش زنبور به طور طبیعی تا ۴۸ ساعت وجود خواهد داشت؛ البته تورم ممکن است تا ۷ روز به طول بیانجامد. قرمزی محل نیش زنبور عسل نیز تا ۳ روز پوست را درگیر می‌کند.

اقدامات اولیه در گزش های معمولی زنبور عبارتند از:

 • محل زنبور گزیدگی را با آب و صابون بشوئید.
 •  روی محل زنبور گزیدگی کمپرس سرد یا کیسه محتوی یخ قرار دهید و به طور متوالی هر ۱۵ دقیقه یکبار کیسه یخ را از روی پوست بردارید.
 • از قراردادن مستقیم یخ روی پوست اجتناب نمائید و از گرم کردن موضع بپرهیزید.

اگر فردی نسبت به نیش زنبور عسل حساسیت داشته باشد، ممکن است دچار آنافیلاکسی (نوعی واکنش آلرژیک) شود.

آنافیلاکسی یک واکنش خطرناک است که نیاز به مراقبت پزشکی دارد.شخصی که بعد از زنبور گزیدگی علائم زیر را دارد باید فوراً به پزشک مراجعه کند.

ورم و کهیر،تورم زبان یا گلو،تند شدن ضربان قلب،استفراغ،اسهال،رنگ پریدگی پوست،از دست دادن هوشیاری،سرگیجه،خارش شدید،مشکل تنفسی

سرکه برای درمان نیش زنبور

سرکه یک راه حل موثر برای درمان زنبورزدگی در منزل است؛ اسید استیک موجود در سرکه دارای خواص ضد التهابی است و به کاهش تورم و التهاب کمک می‌کند. همچنین اسید موجود در زهر را خنثی می‌کند و درد و خارش را از بین می‌برد. برای درمان نیش زدگی زنبور با استفاده از سرکه می‌توانید به روش زیر عمل کنید:

 • یک توپ پنبه را به سرکه آغشته کنید
 • به مدت ده دقیقه پنبه را روی محل گزیدگی زنبور قرار دهید.
 • این کار را چند بار تکرار کنید.

آسپیرین

آسپیرین نیز از جمله راه‌های درمان خانگی نیش زنبور است ؛ چرا که با خنثی کردن سم، به از بین رفتن علائم نیش زنبور کمک می‌کند.

آسپیرین همچنین به علت خواص ضد التهابی خود از تورم و درد جلوگیری می‌کند. برای درمان زنبورزدگی در خانه با استفاده از آسپیرین:

 • سه دانه قرص آسپیرین را داخل مقدار مناسبی آب بیندازید و آنرا مخلوط کنید تا خمیر درست شود.
 • این خمیر را بر روی محل آسیب دیده قرار دهید و اجازه دهید خشک شود.
 • سپس محل آسیب دیده را با آب بشویید.
 • این عمل را چند بار تا درمان نیش زنبور تکرار کنید.

 عسل

عسل یکی دیگر از درمان های بزرگ است که باعث تسکین فوری نشانه های ناشی از نیش زنبور زرد وگزش و نیش حشرات می شود.

آنزیم های عسل کمک می کند که سم را در محل آسیب دیده خنثی کنید. همچنین کمک می کند تا درد و خارش در عرض چند دقیقه کاهش یابد. به علاوه، دارای خواص ضد باکتریایی است که از عفونت جلوگیری می کند.

عسل خالص را سخاوتمندانه در منطقه آسیب دیده قرار دهید. آن را در حدود ۳۰ دقیقه در همان حالت نگه دارید یا تا زمانی که عسل خشک شود سپس آن را با آب گرم بشویید. پس از آن به مدت چند روز از لوسیون استفاده کنید.

عسل یکی دیگر از درمان های بزرگ است که باعث تسکین فوری نشانه های ناشی از نیش زنبور زرد می شود.
عسل یکی دیگر از درمان های بزرگ است که باعث تسکین فوری نشانه های ناشی از نیش زنبور زرد می شود.

نکات مهم برای جلوگیری از نیش حشرات

وقتی در کنار کندو یا لانه‌ی حشرات قرار دارید و یا وقتی در طبیعت قرار دارید، نکات زیر را رعایت کنید:

 • کلاه و لباسی بپوشید که همه‌ی اعضای بدن‌تان را می‌پوشاند.
 • از رنگ‌های خنثی استفاده کنید و از پوشیدن لباس‌هایی که طرح‌شان گل‌دار است، خودداری کنید.
 • از عطر و لوسیون‌های معطر استفاده نکنید.
 • غذاها و نوشیدنی‌ها را بپوشانید.
 • از شمع سیترونلا (دور کننده حشرات) استفاده کنید.

پایان

در نیش زنبور عسل، درمان خانگی تنها راهی است که می تواند درد آن را کاهش دهد. اما اگر به نیش حشرات حساسیت داشته باشید، ممکن است بدن شما واکنش جدی تری نشان دهد که به درمان فوری نیاز دارد. بهتر است شما راهکار هایی برای پیشگیری از گزش حشرات و درمان آن ها را یاد بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *