آشنایی با انواع مو / چگونه می توان نوع موی خود را تعیین کرد؟

پادکست

موضوع پادکست : آشنایی با انواع مو

توسط الهام یوسفی

اغلب ما از نوع موی خود آگاه نیستیم؛ به همین دلیل است که هنگام خرید شامپو یا لوازم آرایش مو با مشکلات اساسی روبه رو هستیم.شناخت انواع مو برای هر شخصی ضروری است.

عوامل زیادی وجود دارد که نوع مو شما را تعیین می کند. اینها شامل تراکم مو ، قطر ، چربی ، کشش و الگوی فر است. در این پست ما به انواع مختلف مو ، و اینکه چگونه می توانید نوع موی خود را شناسایی کنید ، خواهیم پرداخت.

آشنایی با انواع مو
آشنایی با انواع مو

عواملی که نوع موی شما را تعیین میکند

۱٫ تراکم مو

تراکم موهای شما به میزان مو (تعداد رشته های مو) در پوست سر شما مربوط می شود. تراکم مو با قطر مو متفاوت است. شما می توانید موهای نازک با تراکم بیشتری داشته باشید و برعکس. سه سطح تراکم مو وجود دارد که هر یک از آنها با آزمایش آینه قابل تعیین است.

بخش بزرگی از موهای خود را بگیرید و آن را به کنار بکشید. میزان دیدن پوست سر شما تراکم موهای شما را تعیین می کند.

تراکم کم:

اگر به راحتی پوست سر خود را مشاهده کنید ، تراکم موهای شما کم است.

تراکم متوسط:

اگر می توانید پوست سر خود را تا حدی از زیر موهایتان ببینید ، دارای تراکم متوسط مو هستید.

تراکم زیاد:

اگر به سختی می توانید پوست سر خود را ببینید ، تراکم موهای شما زیاد است.

۲٫ قطر مو

قطر موهای شما به عرض یک رشته مو اشاره دارد. این دقیق ترین روش برای تعیین نوع موی شما است. تست رشته را انجام دهید تا متوجه شوید موهای شما نازک ، متوسط یا ضخیم است.

یک رشته از موهای خود را بین انگشت شست و انگشت نشانه نگه دارید.

موهای نازک:

اگر به سختی می توانید رشته بین انگشتان خود را حس کنید ، موهای نازک دارید. در بعضی موارد رشته مو می تواند به حدی نازک باشد که گویی قابل لمس نیست!!

موهای متوسط:

اگر می توانید رشته مو را کمی حس کنید ، از نظر قط، موهای متوسط دارید.

موهای ضخیم:

اگر بطور مشخص بتوانید رشته مو را حس کنید ، موهای ضخیمی دارید.

همچنین می توانید رشته موهای خود را با نخ خیاطی مقایسه کنید. یک رشته مو را در کنار یه تکه نخ خیاطی قرار دهید.

اگر موی شما به همان اندازه ضخیم بود، قطر موی شما زیاد است. اگر کم و بیش به اندازه ضخامت نخ باشد ، موهای متوسط دارید. اگر رشته مو به طور قابل توجهی از نخ نازک تر است ، موهای نازکی دارید.

۳٫تخلخل

تخلخل به توانایی موهای شما در جذب و حفظ رطوبت اشاره دارد. هرچه تخلخل بیشتر باشد ، رطوبت و مواد بیشتری نیز به خود جذب می کند. تخلخل زیاد ممکن است به مو آسیب برساند.

دانستن میزان تخلخل موهای شما می تواند در انتخاب محصولات مناسب برای موهای شما مفید باشد. برای مشخص کردن میزان تخلخل مو ، یک رشته موی تک را در یک فنجان آب غرق کنید.

تخلخل بالا:

اگر رشته مو به قسمت پایین غرق شد ، میزان تخلخل موهای شما زیاد است. موهای با تخلخل زیاد مستعد آسیب هستند زیرا می توانند به راحتی مواد شیمیایی موجود در محصولات را جذب کنند. همچنین به راحتی خشک و زبر می شود. موهای شما نیز ممکن است بعد از شستن سریع خشک شود. تعداد زیادی منافذ در کوتیکول مو باعث تخلخل زیاد می شود. این غالباً به دلیل استفاده مکرر از محصولات یا فرآورده های شیمیایی ایجاد می شود.

تخلخل متوسط یا عادی:

اگر موی شما دارای تخلخل متوسط یا عادی باشد،روی آب در حالت تعادل می ماند. این نوع مو مقدار مناسب رطوبت را به خود می گیرد. بعد از شستشو موهای شما احساس خیسی می کنید اما چسبنده نیستند.این مو ها به نگهداری زیادی احتیاج ندارند و می توانید بدون دردسر هر مدلی را به آن ها بدهید.موهایی که تخلخل طبیعی دارند کمتر مستعد آسیب هستند.

تخلخل کم:

اگر تخلخل کمی داشته باشید ، رشته موی شما روی سطح شناور می شود. این بدان معنی است که موهای شما مدت زیادی طول می کشد تا خشک شود. کوتیکول های موی شما منافذ کمتری دارند ، که ظرفیت موهای شما را برای جذب آب به حداقل می رساند. آب تمایل دارد روی سطح کوتیکول باقی بماند ، و محصولات استفاده شده اغلب به جای جذب شدن روی موهای شما قرار می گیرند. بعد از شستشوی مو ، موهای شما برای ساعات طولانی مرطوب می ماند و احساس چسبندگی می کند.

۴٫چربی مو

دانستن اینکه چقدر موهای شما چرب است می تواند به شما کمک کند تا بفهمید که چند بار به شستن آن نیاز دارید. شما همچنین قادر خواهید بود محصولات مناسبی را از جمله شامپو برای مو هایتان انتخاب کنید.

قبل از خوابیدن موهای خود را کاملاً بشویید و بگذارید تا صبح به خودی خود خشک شود. پس از بیدار شدن از خواب ، آزمایش پچ را روی پوست سر خود انجام دهید. می توانید بر روی پوست سر خود بخصوص در نزدیکی تاج سر و پشت گوش خود یک پارچه فشار دهید. مقدار روغن نهشته شده بر روی پارچه ، چربی موهای شما را مشخص می کند.

موهای روغنی:

اگر یک لکه به شدت چرب روی پارچه وجود دارد ، موها و پوست سر چربی دارید. این بدان معناست که باید هفته ای ۴ تا ۵ بار موهای خود را بشویید.

موهای طبیعی:

اگر لکه های بسیار کوچکی از روغن وجود دارد ، پوست سر نرمال دارید. شما می توانید هفته ای ۱ تا ۲ بار موهای خود را بشویید.

موهای خشک:

هیچ روغنی بر روی پارچه رسوب نشده است. این نشان دهنده عدم هیدراتاسیون است. از محصولاتی استفاده کنید که می توانند رطوبت را در موهای شما حفظ کند.

۵٫کشش مو

خاصیت ارتجاعی مو به میزان کشیدگی یک رشته مو قبل از بازگشت به حالت عادی خود اشاره دارد. این یک شاخص قوی برای سلامت مو است. موهایی که خاصیت ارتجاعی بالایی دارند ، درخشش و جنس خوبی دارند و به عنوان قوی ترین انواع مو به حساب می آیند.

برای فهمیدن خاصیت ارتجاعی موهای خود ، باید یک رشته از موهای خود را مرطوب کرده و تا حد امکان آن را بکشید. بسته به نتایج ، قابلیت ارتجاعی موهای شما را می توان در یکی از سه نوع طبقه بندی کرد.

الاستیسیته بالا:

اگر رشته موی شما بدون اینکه بلافاصله صاف شود، مقدار زیادی کش بیاید نشان دهنده خاصیت ارتجاعی بالایی است. این به معنی موهای قوی تر است. موهایی که خاصیت ارتجاعی بالایی دارند (هنگام خیس شدن) می توانند تا ۵۰٪ طول اصلی خود قبل از صاف شدن کش بیایند.

الاستیسیته متوسط:

اگر موهای شما قبل از صاف شدن تا حدی کشیده شود ، نشان دهنده خاصیت ارتجاعی متوسط است. بیشتر خانمها دارای خاصیت ارتجاعی متوسط مو هستند. شما می توانید با استفاده از ماسک های طبیعی و روغن های مو موهای خود را تقویت کنید.

الاستیسیته پایین:

موهایی که تقریبا بلافاصله پس از کشش صاف میشوند ، دارای خاصیت ارتجاعی کمی هستند.

مواد شیمیایی خشن باعث کاهش کشش مو می شوند. از این رو انتخاب شامپوهایی که باعث تقویت کوتیکول های مو می شوند ضروری است.

۶٫ الگوی حلقوی

آشنایی با انواع مو

موهای خود را مشاهده کنید. آیا موهای شما فرفری ، موج دار ، لخت (صاف) یا وز دار است؟ چهار نوع الگوی مو وجود دارد. فولیکول و ساقه مو شما تصمیم می گیرند که موهای شما چگونه به نظر می رسد. شیب فولیکول مو و نحوه رشد آن در پوست سر ، الگوی موی شما مشخص میکند.

مدل های مختلف مو
مدل های مختلف مو

انوع مو (صاف، حالت دار ،فر و وز دار)

در بخش بعدی انواع مختلف مو را بررسی خواهیم کرد. سعی کنید مشخص کنید که کدام یک از آن ها موی شما را تعریف می کند.

نوع ۱: موهای صاف

موهای صاف
موهای صاف [۱]

این نوع مو بدون هیچ پیچش و فر خوردن ظاهر میشود. به طور معمول از ریشه تا نوک مو صاف است. بافت آن نرم و ابریشمی است و بسیار براق است. فاقد هرگونه فر است. غالباً خانمهایی با موهای صاف، موهای خوبی دارند. علاوه بر نرم بودن ، می توانید مقدار زیادی از ترشح روغن را نیز در این نوع موهای طبیعی مشاهده کنید.

نوع ۲: موهای موج دار

موهای موج دار
موهای موج دار

 

موی موج دار نه صاف و نه مجعد است. در حالتی بین این دو قرار می گیرد. در موهای موج دار ، می توانید در انتهای پایین موهای خود یک الگوی فرفری کوچک را مشاهده کنید . این مدل مو بسیار زیبا است. بافت آن کاملاً قوی و قطر آن ضخیم است. این نوع مو به سه بخش زیر تقسیم می شود:

۲A موهایی با موج نازک است.
۲B موهای با موج متوسط است.
۲C موهای با موج درشت است.

نوع ۳: موهای مجعد (فرفری)

موهای مجعد (فرفری)
موهای مجعد (فرفری) [۲]

این نوع مو دارای فرهای مشخصی است که اگر آن ها را با دست بکشید و صاف کنید ، مجعد باقی می مانند. چگالی بالاتری نسبت به موهای موج دار و صاف دارد. مو ها به سرعت درهم گره می خورد. این نوع مو دوباره به سه دسته ی زیر تقسیم می شود:

نوع ۳A فر های درشت دار.د
نوع ۳B دارای فر های متوسط است.
نوع ۳C فر های ریز دارد.

نوع ۴: موهای وز

موهای وز
موهای وز [۳]

موهای وز، زبر و خشن به نظر می رسند اما در واقع کاملاً لطیف و نرم هستند. اگر به آن ها توجه نشود ، به راحتی مستعد شکستن و آسیب دیدن هستند. موهای وز دارای تراکم بالا با فرهای بسیار ریز هستند. این نوع مو به سه نوع زیر تقسیم می شود:

نوع ۴A نرم است.
نوع ۴B حالت سیمی دارد.
نوع ۴C بسیار حالت سیمی دارد.

پایان

اکنون که از نوع موی خود بهتر آگاه هستید ، ادامه دهید و نوع مناسب محصولات را برای مو های خود انتخاب کنید. مشخص کردن موی مناسب نیمی از نبرد است. پس از انجام این کار ، مراقبت از موهای شما آسان می شود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *