همه چیز درباره ی زانو درد از علل تا درمان!

زانو درد شکایت شایعی است که افراد در هر سنی را درگیر می کند. درد زانو ممکن است در نتیجه آسیب دیدگی مانند پارگی رباط یا پارگی غضروف باشد. شرایط پزشکی – از جمله آرتروز ، نقرس و عفونت – نیز می تواند باعث درد زانو شود. بسیاری از زانو درد ها با یک مراقبت جزئی درمان میشوند. فیزیوتراپی و زانوبند نیز می توانند به تسکین درد زانو کمک کنند. در برخی موارد ، ممکن است زانوی شما نیاز به ترمیم جراحی داشته باشد.

علائم و شدت درد زانو بسته به علت مشکل ممکن است متفاوت باشد. علائم و نشانه هایی که گاهی اوقات با درد زانو همراه هستند عبارتند از: تورم و قرمزی و احساس گرما در محل، صدا دادن زانو و ناتوانی در راست کردن زانو ها.

زانو درد
زانو درد

 

زانو درد به چه دلایلی ممکن است رخ دهد؟

علل درد زانو می تواند به دلیل آسیب دیدگی ، مشکلات مکانیکی ، انواع آرتروز و سایر مشکلات باشد. صدمات آسیب زانو می تواند بر روی هر یک از رباط ها ، تاندون ها یا کیسه های پر از مایع (بورس) که مفصل زانوی شما را احاطه کرده اند و همچنین استخوان ها ، غضروف ها و رباط هایی که مفصل را تشکیل می دهند ، تأثیر بگذارد. برخی از آسیب های شایع زانو عبارتند از:

آسیب ACL

آسیب ACL پارگی رباط صلیبی قدامی است – یکی از چهار رباطی که استخوان ران شما را به یکدیگر متصل می کند. آسیب ACL به ویژه در افرادی که بسکتبال ، فوتبال یا ورزش های دیگری بازی می کنند و نیاز به تغییر ناگهانی جهت دارند ، معمول است.

شکستگی

استخوان های زانو ، از جمله سر زانو (کشکک) ، در هنگام زمین خوردن یا تصادف می توانند شکسته شوند. افرادی که در اثر پوکی استخوان استخوان هایشان ضعیف شده است ، گاهی اوقات می توانند به راحتی دچار شکستگی زانو شوند.

پارگی مینیسک

مینیسک از غضروف های لاستیکی سخت و محکم تشکیل شده و به عنوان یک کمک فنر بین استخوان ران شما عمل می کند. در صورت تحمل وزن روی زانوی خود ، ناگهان می تواند پاره شود.

بورسیت زانو

برخی از آسیب های زانو باعث التهاب در بورس ها می شوند ، کیسه های کوچک مایعی که در خارج از مفصل زانوی شما بالشتک قرار می گیرند ، به طوری که تاندون ها و رباط ها به آرامی بر روی مفصل سر می خورند.

تاندینیت کشک

تاندینیت تحریک و التهاب یک یا چند تاندون است – بافتهای ضخیم و رشته ای که عضلات را به استخوان می چسباند. دوندگان ، اسکی بازان ، دوچرخه سواران و افرادی که در ورزش ها و فعالیت های پرشی شرکت می کنند ممکن است در تاندون کشکک دچار التهاب شوند که عضله چهار سر ران را به استخوان ران متصل می کند.
درد استخوان زانو
درد استخوان زانو

مشکلات مکانیکی، یکی از عوامل مهم زانو درد

برخی از نمونه های مشکلات مکانیکی که می تواند باعث زانو درد شود:

بدن شل

بعضی اوقات آسیب یا تحلیل رفتن استخوان یا غضروف می تواند باعث شکسته شدن قطعه ای از استخوان یا غضروف شود و در فضای مفصل شناور شود. در این حالت استخوان چیزی شبیه مداد است که در لولای درب گیر می کند!! همانقدر شکننده

سندرم باند ایلیوتیبیا

این حالت زمانی اتفاق می افتد که نوار محکم بافتی که از قسمت خارجی مفصل ران شما به سمت خارج از زانوی شما گسترش می یابد (باند ایلیوتیبیال) آنقدر محکم شود که به قسمت خارجی استخوان ران شما بمالد. دوندگان مسافت و دوچرخه سواران بخصوص به سندرم باند ایلیوتیبیال حساس هستند.

درد لگن یا پا

اگر درد مفصل ران یا پا دارید ، ممکن است نحوه راه رفتن را برای حفظ این مفاصل دردناک تغییر دهید. اما این تغییر در راه رفتن می تواند فشار بیشتری را بر روی مفصل زانوی شما وارد کند. در برخی موارد ، مشکلات در مفصل ران یا پا می تواند باعث درد زانو شود.
علل و علایم زانو درد
علل و علایم زانو درد

انواع آرتروز، شایع ترین علل زانو درد

بیش از ۱۰۰ نوع مختلف آرتروز وجود دارد. گونه هایی که به احتمال زیاد روی زانو تأثیر می گذارند عبارتند از:

آرتروز دژنراتیو

آرتروز که گاهی آرتروز دژنراتیو نامیده می شود ، متداول ترین نوع آرتروز است. این یک بیماری ساییدگی و پارگی است که در صورت خراب شدن غضروف های زانوی شما با افزایش سن رخ می دهد.

روماتیسم مفصلی

ناتوان کننده ترین شکل آرتروز ، آرتریت روماتوئید یک بیماری خود ایمنی است که می تواند تقریباً هر مفصل در بدن از جمله زانوها را تحت تأثیر قرار دهد. اگرچه آرتریت روماتوئید یک بیماری مزمن است ، اما شدت آن متغیر است و حتی ممکن است بیاید و برود.

نقرس

این نوع آرتروز وقتی ایجاد می شود که بلورهای اسید اوریک در مفصل جمع می شوند. در حالی که نقرس معمولاً انگشت شست پا را تحت تأثیر قرار می دهد ، ممکن است در زانو نیز ایجاد شود.

آرتروز سپتیک

گاهی ممکن است مفصل زانوی شما آلوده شود و منجر به تورم ، درد و قرمزی شود. آرتروز سپتیک غالباً همراه با تب اتفاق می افتد و معمولاً هیچ ضربه ای قبل از شروع درد وجود ندارد. آرتروز سپتیک می تواند به سرعت آسیب زیادی به غضروف زانو وارد کند. اگر با هر یک از این علائم زانو درد دارید ، بلافاصله به پزشک مراجعه کنید.

مشکلات دیگری که منجر به درد زانو میشود

سندرم درد پاتلوفمورال یک اصطلاح عمومی است که به دردی که بین مچ دست (کشکک) و استخوان ران ایجاد می شود اشاره دارد. در ورزشکاران شایع است. در بزرگسالان جوان ، به ویژه در کسانی که کمی زخم در ناحیه زانو دارند. و در بزرگسالان مسن که معمولاً در اثر آرتروز کاسه زانو دچار این بیماری می شوند.

عوامل افزایش دهنده ی خطر زانو درد

تعدادی از عوامل می توانند خطر ابتلا به مشکلات زانو را افزایش دهند ، از جمله:

اضافه وزن

اضافه وزن یا چاقی حتی در حین انجام فعالیت های عادی مانند راه رفتن یا بالا و پایین رفتن از پله ها ، استرس در مفاصل زانوی شما را افزایش می دهد. همچنین با تسریع در تجزیه غضروف مفصل ، شما را در معرض خطر آرتروز قرار می دهد.

عدم انعطاف پذیری یا قدرت عضلانی

کمبود قدرت و انعطاف پذیری می تواند خطر آسیب دیدگی زانو را افزایش دهد. عضلات قوی به ثبات و محافظت از مفاصل کمک می کنند و انعطاف پذیری عضلات می تواند به شما در دستیابی به دامنه کامل حرکت کمک کند.

ورزش یا مشاغل خاص

برخی از ورزش ها فشار بیشتری را نسبت به ورزش های دیگر بر روی زانوها وارد می کنند. اسکی آلپاین با چکمه های اسکی سفت و سخت و احتمال سقوط ، جهش و چرخش بسکتبال و کوبیدن مکرر زانوها هنگام دویدن باعث می شود که آسیب دیدگی زانو افزایش یابد. مشاغلی که به استرس مکرر روی زانوها مانند ساخت و ساز یا کشاورزی نیاز دارند نیز می توانند خطر شما را افزایش دهند.

عوارض ناشی از زانو درد

همه زانو در ها جدی نیست. اما برخی از آسیب های زانو و شرایط پزشکی ، مانند آرتروز ، در صورت عدم درمان می توانند منجر به افزایش درد ، آسیب مفصل و ناتوانی شوند. و آسیب دیدگی زانو – حتی جراحت جزئی – این احتمال را می دهد که در آینده نیز آسیب های مشابهی داشته باشید.

درمان قطعی درد های عضلانی با پماد تسکین دهنده

چه ورزشکار باشید چه باغبان یا اینکه عضلات شما بر اثر افزایش سن دچار درد شده‌اند، این پماد ضد درد عضلانی پاسخی برای همه دردهای شماست.ما امروز یک پماد ضد درد عضلات برای شما داریم که به  خوبی عمل می‌کند

.معمولا پس از یک فعالیت خاص در آخر هفته مثل کوه پیمایی یا رسیدگی به وضعیت حیاط و انباری خانه، مفاصل شما ممکن است آسیب دیده و دردناک شود، حتی با وجود مصرف داروهای ضد درد التهاب مفاصل که بطور معمول بیمار مصرف می کند. گاهی بیمار دیگر تمایلی به باز کردن یک قرص دیگر ندارد و تصمیم می گیرد از کرم های ضد درد استفاده کند که بدون نیاز به نسخه نیز قابل تهیه باشد.هر وقت درد عضلانی یا زخم داشتید آن را بردارید و هر چقدر دلتان می‌خواهد استفاده کنید.

پماد ضد درد نداگلد

_درمان واریس
– درمان استخوان درد
– درمان پا درد
– درمان گرفتگی عضلات و ماهیچه ها
– درمان آرتروز
– درمان سیاتیک
– درمان زانو درد
– درمان روماتیسم
– درمان دردهای مزمن
– درمان کمر درد
– کمک به ترمیم محل شکستی استخوان

پماد ضد درد قوی نداگلد، یکی از محصولات درمانی بسیار مناسب، برای تسکین انواع درد های موضعی می باشد. پماد ضد درد قوی نداگلد، صد در صد، طبیعی بوده و از مرغوب‌ترین و باکیفیت‌ترین مواد اولیه تهیه شده است. این پماد گیاهی، برای درمان انواع دردهای موضعی، مانند پادرد، زانودرد، کمردرد، گردن درد، دردهای سیاتیکی، آرتروزی و روماتیسمی و دردهای عضلانی، که بسیاری از ورزشکاران، به آن دچار می شوند، قابل استفاده می باشد. این پماد کاملا گیاهی و طبیعی می باشد.

پماد ضد درد نداگلد
پماد ضد درد نداگلد

 

منابع:

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *