خشکی پوست دست و درمان های سریع و موثر خانگی برای آن

درمان خشکی پوست

درمان های خانگی برای خشکی پوست 

خشکی پوست به دلیل افزایش سن ، یک بیماری زمینه ای پوست یا عوامل محیطی و… ایجاد شده باشد ، می تواند ناراحت کننده و خارش آور باشد.

درمان های خانگی برای خشک شدن دست که به دلیل شستن مکرر دست ایجاد می شود

مانند ما ، حتما شما هم باید این را تجربه کرده باشید که هر چقدر دستانتان را مرطوب می کنید ، خشک می مانند. خوب ، مطمئن باشید که تنها نیستید. شیوع ویروس کرونا چاره ای جز شستن و پاکسازی مکرر دست هایمان باقی نگذاشته است. اما این استفاده از ضد عفونی کننده و شستن مکرر دست باعث خشک شدن فوق العاده دستان ما می شود. ماده شیمیایی موجود در صابون و ضد عفونی کننده حتی برای برخی منجر به لایه برداری پوست می شود. نگران نباشید ، در اینجا چند روش درمانی خانگی آورده شده است که می توانند پوست خشک شما را تسکین دهند.

طیف وسیعی از روش های درمانی برای درمان خشکی پوست در خانه وجود دارد – اما کدام یک از آنها بیشتر موثر هستند؟

خشکی پوست ، که معمولا در فصل های پاییز و زمستان ایجاد می شود ، پوستی است که فاقد رطوبت در لایه خارجی آن است. در صورت عدم درمان ، خشکی پوست می تواند ترک بخورد و آلوده شود.

درمان خشکی دست
درمان خشکی دست

مرطوب نگه داشتن پوست خشک مهم است ، اما برخی از درمان های خریداری شده در فروشگاه ها می توانند گران یا بی اثر باشند.

این مقاله درمان های خانگی خشکی پوست را بررسی می کند و به شواهد علمی در مورد ادعاها می پردازد.

۱- روغن دانه آفتابگردان

یک مطالعه در سال ۲۰۱۳ نشان داد که روغن دانه آفتابگردان هنگام استفاده به عنوان مرطوب کننده روی بازوهای شرکت کننده ، هیدراتاسیون را بهبود می بخشد. همان مطالعه نشان داد که روغن زیتون در واقع به موانع پوست آسیب می رساند ، که نشان می دهد همه روغن های طبیعی برای استفاده به عنوان مرطوب کننده مناسب نیستند.

روغن آفتاب گردان
روغن آفتاب گردان

 ۲- روغن نارگیل

روغن طبیعی دیگری که برای درمان خشکی پوست به خوبی کار می کند روغن نارگیل است. مطالعه ای در سال ۲۰۱۴ نشان داد که روغن نارگیل به اندازه ژله نفتی (وازلین) برای درمان خشکی پوست بی خطر و موثر است. مشخص شد که به طور قابل توجهی باعث بهبود هیدراتاسیون پوست و افزایش تعداد لیپیدها (چربی ها) در سطح پوست می شود. همانطور که تحقیقات نشان داده ، روغن نارگیل حاوی اسیدهای چرب اشباع است که دارای خاصیت نرم کنندگی هستند.نرم کننده چربی یا روغنی است که با پر کردن شکاف های موجود در پوست خشک ، به عنوان یک مرطوب کننده عمل می کند و آن را صاف می کند.

۳- آلوئه ورا

آلوئه ورا اثر تسکین دهنده و آرام بخشی بر روی پوست شما دارد. همچنین دارای خواص ضد باکتری و ضد التهابی است. آلوئه ورا به راحتی در فروشگاه ها در دسترس است یا حتی اگر گیاه در خانه داشته باشید می توانید از آلوئه ورا تازه استفاده کنید. به عنوان یک مرطوب کننده طبیعی و ایمن عمل می کند.
ژل میان برگ آلوئه ورا را برداشته و به آرامی برای چند دقیقه بر روی پوست خود ماساژ دهید. پس از ۱۰ الی ۱۵ دقیقه با آب گرم پوست خود را بشویید.

۴-ژله نفتی یا وازلین برای درمان خشکی پوست

وازلین که یک ماده معدنی است سالها به عنوان مرطوب کننده استفاده می شود. وازلین بسیار شگفت انگیز است که به عنوان یک مانع بر روی پوست شما عمل می کند و از روغن های طبیعی پوست محافظت می کند.
قبل از اینکه به رخت خواب بروید دست‌هایتان را با آب بشویید، قبل از این که دست‌ها کاملاً خشک شوند، آن‌ها را با مقدار مناسبی از وازلین بپوشانید. سرانگشت‌ها و بند‌های دست را کاملاً با وازلین چرب کنید. سپس با استفاده از یک جفت دستکش نایلونی ، آب و چربی مورد نیاز پوست دست را حبس کنید. بعد از گذشت ۶ یا ۸ ساعت نتایج فوق‌العاده‌ای را مشاهده خواهید کرد.

۵-آب لیمو

آب لیمو در بحث مبارزه با این مشکل به خوبی کار می کند. لیمو منبع غنی پتاسیم است که می تواند به جوان سازی پوست خشک کمک کند. ویتامین C موجود در لیمو می تواند به تاخیر انداختن خطوط ریز ناشی از خشکی طولانی مدت پوست کمک کند.
خواص لیمو
خواص لیمو

۶-عسل برای خشکی پوست

عسل پوست شما را مرطوب می کند و دارای خواص ضد التهابی است. عسل یکی از درمان های خانگی ایده آل برای درمان خشکی پوست است. استفاده از عسل روی پوست کاملاً بی خطر است.
کمی عسل به دست‌ها زده در حدود ۱۰ دقیقه مالش دهید. سپس با آب ولرم بشوئید هر روز ۱ یا ۲ بار این کار را انجام دهید.

۷-آبرسانی پوست با کرم آبرسان نداگلد

ممکن است با خود تصور کنید که آبرسانی پوست چیزی که فقط افراد با پوست خشک یا کم آب باید انجامش دهند و سایر افراد لازم نیست نگرانش باشد. اما آبرسانی به پوست مثل آبرسانی به بدن است، بدن شما برای این که حس خوبی داشته باشد و خوب به نظر برسد، به آب کافی نیاز دارد. پوست شما هم دقیقاً همینگونه است، صرف نظر از این که چه نوع پوستی دارید به کرم آبرسان احتیاج دارید.

کرم ابرسان نداگلد
کرم ابرسان نداگلد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *