علل کمردرد و درمان آن با داروی گیاهی/ورزش/ فیزیوتراپی

کمردرد

کمردرد

پادکست

موضوع پادکست : علت کمردرد و درمان آن

توسط الهام یوسفی

کمردرد

سالانه میلیون‌ها نفر به کمردرد دچار می‌شوند که معمولا به خاطر کم‌تحرکی و یا فشار زیاد به کمر بروز می‌‌کند و به نظر می‌آید این وضعیت راه چاره‌ای برای درمان باقی نگذاشته، ولی اینطور نیست.

کمر درد یکی از شایع‌ترین دلایل مراجعه به پزشک است. درد کمر شایع‌ترین دلیل ناتوانی و از کار افتادگی مرتبط با کار و شغل افراد است. حداقل ۸۰ درصد از آمریکایی‌ها در طول زندگی خود به این مشکل مبتلا می‌شوند. 

بیش‌تر این دردها حاصل یک جراحت هستند، آسیب‌هایی همچون رگ به رگ شدن با پیچ خوردن عضله، کشیدگی ناشی از یک حرکت ناگهانی یا ساختار غلط بدن در هنگام بلند کردن یک جسم سنگین همه می‌توانند باعث ایجاد این تجربه‌ی دردناک شوند. 

 

کمردرد از شایع‌ترین مشکلاتی است که هر فرد در طول زندگی خود ممکن است بارها با آن مواجه شود و در صورتی که به فکر درمان آن نباشد یا به‌اندازه‌ی کافی احتیاط نکند اوضاع روز‌به‌روز بدتر خواهد شد. بسته به شدت کمردرد و مدت زمان درگیری با آن، دلایل و درنتیجه درمان‌های مختلفی برای آن وجود دارد. با توجه به شایع بودن این مشکل، داشتن اطلاعات هرچه بیشتر درباره‌ی آن می‌تواند مفید واقع شود. 

 

کمردرد
کمردرد

کمر درد همچنین نتیجه‌ی برخی از این بیماری‌هاست

  • سرطان طناب نخاعی  
  • فتق دیسک کمر 
  • سیاتیک 
  • التهاب مفاصل 
  • عفونت کلیوی 
  • عفونت ستون فقرات 

کمر درد شدید از چند روز تا چند هفته به طول می‌انجامد، در حالی که دردهای مزمن کمر بیش‌تر از ۳ ماه ادامه خواهند داشت. 

این بیماری در افراد بین سنین ۳۰ سال تا ۵۰ سال رخ می‌دهد و عمده دلیل آن به دلیل تغییراتی است، که به واسطه‌ی بالا رفتن سن در بدن فرد رخ می‌دهد. هر چه‌قدر سن فرد بیش‌تر شود از حجم مایع بین مهره‌های کمر و نخاع کاسته خواهد شد.

به همین دلیل دیسک موجود در ستون فقرات به راحتی آسیب پذیر خواهد شد. از طرفی از حجم ماهیچه‌ها هم کم شده و امکان صدمه و آسیب کمری بیش‌تر خواهد شد. به همین دلیل است که تقویت عضلات کمر و داشتن یک ساختار قامتی مناسب بهترین راه پیشگیری از کمر درد است. 

علت کمر درد

کشیدگی 

عضلات و رباط‌های کمر بر اثر فعالیت زیاد ممکن است کشیده یا پاره شوند. علایم و نشانه‌های این حالت شامل درد، خشکی و اسپاسم عضلات کمر است. استراحت و درمان‌های فیزیکی به درمان این علایم آزار دهنده کمک خواهد کرد. 

دیسک آسیب دیده 

دیسک‌های کمر همیشه در معرض آسیب هستند و این خطر با افزایش سن بیش‌تر هم خواهد شد. قسمت خارجی دیسک ممکن است دچار پارگی یا فتق شود.

فتق دیسک حالتی است که در آن غضروف اطراف دیسک به طناب نخاعی یا ریشه‌های عصبی فشار وارد می‌کند. در واقع دیسک به شکل یک بالشتک بین مهره‌ها قرار دارد و فشار وارد شده به آن‌ها را کنترل می‌کند، در این حالت این فضای نرم بین مهره‌ها از جای طبیعی خود خارج می‌شود. 

این حالت به علت فشار زیاد وارد شده به ریشه‌ی عصبی ایجاد می‌شود. آسیب دیسک معمولا ناگهانی بوده و بعد از پیچ خوردن کمر و یا بلند کردن یک جسم سنگین رخ می‌دهد. بر خلاف کمر درد ناشی از کشیدگی این درد بیش‌تر از ۷۲ ساعت ادامه خواهد داشت. 

سیاتیک 

سیاتیک می‌تواند به همراه یک فتق دیسک رخ دهد، در این حالت دیسک به عصب سیاتیک فشار وارد می‌کند. در نتیجه این عصب باعث ایجاد درد در پا خواهد شد. بیماران درد سیاتیک را به درد سوختگی یا فرو رفتن سوزن در بدن تشبیه می‌کنند.

تنگی کانال نخاعی 

در تنگی کانال نخاعی فشار زیادی بر طناب نخاعی و اعصاب نخاعی وارد می‌شود. عمده دلیل بروز این مشکل از بین رفتن دیسک بین مهره‌هاست. بعد از آن است که فشار زیادی به ریشه‌های عصبی یا طناب نخاعی وارد می‌شود. 

علایم این عارضه عبارتند از:

  • بی حسی 
  • گرفتگی عضله
  • خستگی

امکان دارد فرد این علایم را در هر نقطه از بدنش حس کند. علایم در بسیاری از بیماران در هنگام راه رفتن و ایستادن شدیدتر خواهد شد. 

انحنای غیر طبیعی ستون مهره‌ها 

کَژپُشتی یا اسکولیوز، گوژپُشتی یا کایفوزیسو لوردوز از جمله اختلالاتی هستند که باعث انحنای غیر طبیعی ستون فقرات می‌شوند. 

این مشکلات در کودکی و در سنین بلوغ قابل تشخیص بوده و به دلیل افزایش فشار وارده بر عضلات، تاندون‌ها، رباط‌ها و مهره‌های کمر باعث ایجاد درد و تغییر ساختار قامتی می‌شوند. 

فیبرومیالژی

 که یک سندرم درد اسکلتی-عضلانی مزمن است و مفاصل، عضلات و تاندون‌ها را درگیر می‌کند. 

اسپوندیلیت

که التهاب مفاصل بین استخوان‌های کمر است.

اسپوندیلوز

 یک اختلال مخرب است که منجر به از دست رفتن ساختار طبیعی ستون فقرات و عملکرد آن می‌شود. از طرفی افزایش سن در بروز آن نقش اساسی دارد. مکان و شدت تخریب در افراد مختلف متفاوت است. 

از طرفی دیگر مشکلات کلیوی و مثانه، اندومتریوز ، کیست تخمدانی و فیبروز رحمی، سرطان و بارداری هم احتمال دارد باعث بروز درد کمر شوند. برای اینکه مطمئن شوید کدام یک از علت‌های ذکر شده باعث بروز کمر درد شده است، می‌توانید با پزشک مشورت کنید.

کمردرد
کمردرد

درمان کمر درد

متخصص طب فیزیکی و توان‌بخشی برنامه درمانی خاص را برای برطرف کردن مشکلات خاص کمر تهیه و ارائه می‌کند. هدف از درمان تسکین درد و بهبود کیفیت زندگی است. درمان ممکن است شامل یک یا چند مورد از موارد زیر باشد:

دارودرمانی

انتخاب دارو بستگی به این دارد که درد فقط در عضله و استخوان احساس می‌شود یا درد عصبی است و یا ترکیبی از هر دو مورد وجود دارد.

تزریق

بی‌حس‌کننده، آستروئید، پی آر پی، اوزون یا سایر مسکن‌ها را می‌توان در بافت نرم، مفاصل و سایر نواحی داخل یا اطراف ستون فقرات تزریق کرد. هدف از چنین تزریق‌هایی بلاک کردن انتقال عصبی است که منجر به تسکین درد و تسریع فرایند بهبودی می‌شود.

کمردرد
تزریق برای کمردرد

ورزش بهترین درمان کمردرد

انواع مختلفی از ورزش‌ها برای درمان کمردرد وجود دارند. ورزش‌های کششی بهترین روش برای کاهش درد هستند و ورزش‌های تقویتی در بهبود عملکرد بدن مؤثر هستند. 

ورزش
ورزش برای کمردرد

ورزش‌های هوازی کم‌فشار

 ورزش‌هایی مانند شنا کردن، دوچرخه‌سواری و پیاده‌روی می‌توانند موجب تقویت عضلات شکم و کمر شوند بدون اینکه کمر را دچار کشیدگی بیش‌ازحد کنند. برنامه‌هایی که شامل ورزش‌های تقویتی در حین شنا کردن هستند روش بسیار مفیدی برای درمان بسیاری از بیماران مبتلا به کمر درد به‌حساب می‌آیند.

تحقیقات پزشکی نشان داده‌اند که زنان باردار که حرکات ورزشی در آب را انجام می‌دهند کمردرد کمتری دارند و برای مدت‌زمان طولانی‌تری در دوره‌ی حاملگی قادر به کار کردن خواهند بود.

تمرینات قدرتی و تثبیت‌کننده ستون فقرات

 ورزش‌هایی تحت عنوان تمرینان قدرتی و اکستنشن کمری برای درمان کمر درد مؤثر هستند. به‌طورکلی این ورزش‌ها موجب تقویت شکم، بهبود قابلیت حرکت، افزایش قدرت و تحمل قسمت پایین کمر و افزایش انعطاف‌پذیری در باسن، عضلات همسترینگ و تاندون‌های پشت ران می‌شوند.

یوگا، تای‌چی، چی‌کونگ

 ورزش‌هایی که ریشه در کشورهای آسیایی دارند و حرکات فیزیکی کم‌فشار را با مدیتیشن ترکیب می‌کنند نیز می‌توانند بسیار مؤثر باشند. این ورزش‌ها که به‌منظور دستیابی به تعادل جسمی و ذهنی انجام می‌شوند می‌توانند در پیشگیری از عود کمر درد مفید واقع شوند.

تمرینات انعطافی

 این نوع ورزش‌ها نیز موجب کاهش درد می‌شوند. برنامه کششی در صورتی که با ورزش‌های تقویتی ترکیب شود می‌تواند بیشترین تأثیر را داشته باشد.

آب‌درمانی

ابدرمانی
آب درمانی

فیزیوتراپی برای درمان کمردرد

در فیزیوتراپی از روش‌های بسیاری مانند الکتروتراپی ،ورزش، تمرین درمانی و آموزش بیمار برای درمان کمردرد استفاده می‌شود.به‌طورکلی فیزیوتراپی می‌تواند شامل یک یا چند مورد از درمان‌های زیر باشد

 فیزیوتراپی برای-کمر-درد
فیزیوتراپی برای رفع کمردرد

درمان‌های دستی

 مانند درمان دستی ستون فقرات و ماساژ برای تسکین علائم و کنترل کمر درد در مرحله حاد مورداستفاده قرار می‌گیرند.

تحریک الکتریکی عصب از راه پوست

 یکی از رایج‌ترین روش‌های مورداستفاده برای کنترل کمردرد است.

گرم یا سرد کردن

 گرما و سرما‌درمانی رایج‌ترین روش برای درمان کمر درد است. به‌طورکلی در آسیب‌دیدگی‌های حاد، این روش‌ها به‌طور گسترده به‌عنوان بخشی از درمان RICE مورداستفاده قرار می‌گیرند اما می‌توان از آن در درمان کمردرد نیز بهره برد.

تراکشن، کشش مکانیکی ستون فقرات 

بر این اساس استفاده می‌شود که جدا کردن مهره‌های کمری موجب کاهش گیرافتادگی اعصاب نخاعی و همچنین کاهش فشار بین دیسکی می‌شود.

اولتراسوند

 بسیاری از بیماری‌های عضلانی اسکلتی مانند کشیدگی و التهاب تاندون عضلات را می‌توان با اولتراسوند و توسط فیزیوتراپ درمان کرد.

امواج صوتی با فرکانس بالا

 رادیوفرکوئنسی درون عمق بافت گرما ایجاد می‌کند و موجب تسکین درد و گرفتگی عضلات می‌شود.

طب سوزنی

 طب سوزنی از طریق تأثیر گذاشتن بر جریان انرژی از طریق ۱۲ مجرا یا کانال که در طول بدن وجود دارند عمل می‌کند. طب سوزنی شامل قرار دادن سوزن‌های بسیار ریز در داخل پوست در نقاط مشخص در امتداد کانال‌های انرژی هست. این روش باعث آزاد کردن اندورفین‌ها، که مواد شیمیایی طبیعی ضد درد هستند، می‌شود و درد را تسکین می‌دهد و بر بخشی از مغز که میزان سروتونین را کنترل می‌کند و انتقال‌دهنده‌ی احساسات است، تأثیر می‌گذارد.

پماد ضد درد گیاهی برای رفع سریع درد♥♥⇓

چه ورزشکار باشید چه باغبان یا اینکه عضلات شما بر اثر افزایش سن دچار درد شده‌اند، این پماد ضد درد عضلانی پاسخی برای همه دردهای شماست.ما امروز یک پماد ضد درد عضلات برای شما داریم که به  خوبی عمل می‌کندمعمولا پس از یک فعالیت خاص در آخر هفته مثل کوه پیمایی یا رسیدگی به وضعیت حیاط و انباری خانه، مفاصل شما ممکن است آسیب دیده و دردناک شود، حتی با وجود مصرف داروهای ضد درد التهاب مفاصل که بطور معمول بیمار مصرف می کند.

گاهی بیمار دیگر تمایلی به باز کردن یک قرص دیگر ندارد و تصمیم می گیرد از کرم های ضد درد استفاده کند که بدون نیاز به نسخه نیز قابل تهیه باشد.هر وقت درد عضلانی یا زخم داشتید آن را بردارید و هر چقدر دلتان می‌خواهد استفاده کنید.

پماد ضد درد
پماد ضددرد نداگلد

پماد ضد درد نداگلد

پماد ضد درد نداگد موثر ترین پماد برای کمر درد, زانو درد میباشد. این پماد بسیار سریع جذب پوست می شود و در مراحل اولیه استفاده متوجه کیفیت آن در کاهش درد خواهید شد.

اغلب دردهای زانو ناشی از التهاباتی است که بنا به دلایل مختلف ایجاد می‌شود. بنابراین باید این التهابات به طریقی کاهش داده شود و شدت درد را کم کرد.پماد ضد درد نداگلد بهترین انتخاب می باشد.

داروهایی که امروزه در بازار دارویی کشور وجود دارند اغلب شیمیایی بوده و دارای عوارض هستند و به سایر اندام‌های بدن انسان صدمات جبران ناپذیری وارد می‌کنند. در حالی که داروهای با منشاء گیاهی و طبیعی عوارض جانبی ناچیزی داشته و موجب بهبودی می‌شود. بنابراین تولید یک نوع داروی گیاهی از گیاهان بومی ایران برای رفع درد کمر با تکیه بر اثر ضد‌التهابی آن بسیار ضروری است. این محصول تمامی دردهای شما را تسکین خواهد داد.

امروزه مصرف قرص‌های مسکن شیمیایی به‌دلیل سرعت عملی که در کاهش درد دارند‌، توجه بسیاری از افراد را به خود جلب کرده است؛ فارغ از آسیب‌ها و عوارضی که ممکن است در صورت مصرف بی‌دلیل و عدم توجه به اینکه کدام مسکن برای کدام درد، قدرت تسکین‌دهندگی بیشتری دارد روز به روز به تعداد مصرفی این قرص‌ها توسط افراد افزوده می‌شود.

بسیاری از مسکن‌های گیاهی‌، گیاهانی هستند که همیشه در دسترس بوده و به‌راحتی قابل استفاده و مصرف هستند اما بسیاری از مردم از خواص شگفت‌انگیزشان بی‌اطلاع هستند؛ بدون شک اگر مردم از فواید این پمادهای گیاهی و ادویه‌جات مطلع باشند هیچ وقت به مسکن‌های شیمیایی پناه نمی‌برند.

فواید کرم ضد درد قوی نداگلد

_  درمان واریس
– درمان استخوان درد
– درمان پا درد
– درمان گرفتگی عضلات و ماهیچه ها
– درمان آرتروز
– درمان سیاتیک
– درمان زانو درد
– درمان روماتیسم
– درمان دردهای مزمن
– درمان کمر درد
– کمک به ترمیم محل شکستی استخوان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *