۶ راه موثر برای خلاص شدن از شر کک و مک / بررسی علل و راه های درمان

پادکست

موضوع پادکست : کک و مک

توسط الهام یوسفی

کک و مک لکه های برنزه یا قهوه ای روشن روی پوست شما است. آنها از خوشه های سلول های پوستی ساخته شده اند که حاوی رنگدانه ملانین هستند. برخلاف خال هایی که برجسته می شوند ، کک و مک صاف است. کک و مک دردناک یا مضر نیست.

هیچ کس با کک و مک متولد نمی شود. قرار گرفتن در معرض آفتاب دلیل اصلی این اتفاق است. اگر کک و مک دارید و می خواهید از شر آنها خلاص شوید ، در اینجا هفت روش برای بررسی وجود دارد.

۱٫ ضد آفتاب

 

ضد آفتاب برای جلوگیری از بروز لک های پوستی
ضد آفتاب برای جلوگیری از بروز لک های پوستی

 

کرم ضد آفتاب شما را از شر کک و مک موجود خلاص نمیکند ، اما به جلوگیری از لک های جدید کمک می کند. باید در تمام طول سال از ضد آفتاب استفاده کنید ، حتی اگر هوا ابری باشد.

آکادمی پوست آمریکا این نکات را ارائه می دهد:

ضد آفتاب باید دارای SPF 30 یا بالاتر باشد.

حداقل ۱۵ دقیقه قبل از بیرون رفتن از پوست ، ضد آفتاب را روی پوست تمیز بزنید.

هر دو ساعت یکبار و بلافاصله پس از شنا یا تعریق زیاد ضد آفتاب بزنید.

کرم ضد آفتاب نداگلد راهی برای خداحافظی با مشکلات پوستی

کرم ضد آفتاب نداگلد راهی برای خداحافظی با مشکلات پوستی
کرم ضد آفتاب نداگلد راهی برای خداحافظی با مشکلات پوستی

 

کرم ضد آفتاب بی رنگ نداگلد یک مرطوب کننده و آبرسان عالی نیز می‌باشد که بدون به جا گذاشتن چربی روی پوست به راحتی جذب می‌شود وهمچنین باعث ممانعت از جذب آلودگی هوا روی پوست می‌شود

  • مرطوب کننده و آبرسان
  • ضد لک
  • ضد‌چروک
  • بدون به جا گذاشتن چربی روی پوست و جذب بالا
  • افزایش قدرت دفاعی پوست
  • ممانعت از جذب آلودگی هوا روی پوست
  • ساختار بسیار سبک و اکسیژن رسانی مناسب
  • مناسب برای انواع پوست
  • کاملا گیاهی و دست‌ساز
برای مشاهده و خرید کرم ضد آفتاب بی رنگ کلیک کنید

۲٫ لیزر درمانی

لیزر درمانی از پالس هایی با نور متمرکز و شدید برای هدف قرار دادن مناطق آسیب دیده پوست استفاده می کند. لیزر انواع مختلفی دارد. طبق مطالعه ای در سال ۲۰۱۵ ، لیزر ۱۰۶۴ Q-Switched Nd YAG برای درمان کک و مک موثر است. نتایج مطالعه نشان داد که درمان با این لیزر در ۶۲ درصد از شرکت کنندگان بیش از ۵۰ درصد کک و مک را از بین برده است.

عوارض لیزر درمانی

لیزر درمانی به طور کلی بی خطر است. خطر ایجاد زخم کم است. با این حال ، ممکن است عوارض جانبی دیگری داشته باشد از جمله:

خارش
تورم
سرخی
پوستی
لایه برداری
عفونت
تغییر در رنگ پوست

اگر سابقه تبخال دهانی دارید ، ممکن است لازم باشد قبل از انجام لیزر ، از داروی ضد ویروس استفاده کنید. به این دلیل که لیزر می تواند شعله ور شدن تبخال را در اطراف دهان شما تحریک کند.

ارائه دهنده خدمات بهداشتی درمانی شما ممکن است سایر داروها یا کرم ها را قبل از عمل تجویز کند. آنها همچنین ممکن است توصیه کنند از مصرف برخی داروها یا محصولات قبل از عمل خودداری کنید. در مورد هرگونه دارو یا کرمی که استفاده می کنید به پزشک اطلاع دهید.

بهبودی از لیزر درمانی ممکن است تا دو هفته طول بکشد. برای دستیابی به نتایج مطلوب معمولاً به چندین جلسه نیاز است.

۳٫ کرم محو موضعی

کرم محو کننده که کرم سفید کننده نیز نامیده می شود ، هم از طریق نسخه پزشک و هم بدون نسخه پزشک در دسترس است. بسیاری از کرم های محو کننده حاوی هیدروکینون هستند ، ماده ای که تصور می شود تولید ملانین را سرکوب می کند و مناطق تاریک پوست را روشن می کند.

کرم موضعی هیدروکینون ممکن است باعث ایجاد موارد زیر شود:

التهاب
خشکی
سوزش
تاول زدن
تغییر رنگ پوست

در سال ۱۹۸۲ ، سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) محصولات سفیدکننده ای را که حاوی ۲ درصد هیدروکینون بودند ، به طور کلی بی خطر و موثر دانست. در سال ۲۰۰۶ ، شواهد جدید منبع معتبر نشان داد که هیدروکینون ممکن است باعث ایجاد سرطان در موشهای صحرایی شود و منجر به تیره شدن و تغییر شکل پوست شود. این امر باعث شد که FDA هیدروکینون را برای مطالعه بیشتر تحت برنامه ملی سم شناسی (NTP) معرفی کند. حتی در این صورت ، FDA توصیه می کند محصولات هیدروکینون در بازار باقی بماند تا تحقیقات NTP به پایان برسد.

۴٫کرم موضعی رتینوئید

کرم رتینوئید یک ترکیب ویتامین A است. برای بهبود پوست آسیب دیده از آفتاب و روشن شدن کک و مک استفاده می شود. با توجه به بررسی ۲۰۱۴ منبع معتمد ، رتینوئیدها ممکن است با جذب اشعه ماورای بنفش محافظت نوری را ارائه دهند. این ممکن است به جلوگیری از تشکیل کک و مک جدید کمک کند.

کرم های رتینوئید با نسخه یا بدون نسخه در دسترس هستند. عوارض جانبی شایع عبارتند از:

سرخی
خشکی
سوزش پوست
لایه برداری
حساسیت

۵٫ لایه برداری شیمیایی

 

لایه برداری شیمیایی برای درمان این نوع لک ها
لایه برداری شیمیایی برای درمان این نوع لک ها

 

 

در یک لایه برداری شیمیایی از یک محلول شیمیایی برای لایه برداری و کنده شدن قسمت هایی از پوست آسیب دیده استفاده می شود. برای از بین بردن کک و مک ، یک لایه بردار پوستی متوسط حاوی اسید گلیکولیک یا اسید تری کلرواستیک به لایه های میانی پوست نفوذ می کند. پس از برداشتن پوست آسیب دیده ، پوست جدیدی ایجاد می شود.

لایه برداری شیمیایی ممکن است به طور موقت باعث موارد زیر شود:

گزش
لایه برداری
سرخی
تحریک
پوسته شدن
تورم

طبق انجمن جراحی پوست آمریکا ، بهبود لایه برداری متوسط پوست تا دو هفته طول می کشد. باید روزانه پوست خود را خیس کرده و از پماد موضعی استفاده کنید. همچنین باید تا دو هفته از داروی ضد ویروس استفاده کنید و تا زمان بهبودی پوست جلوی آفتاب را بگیرید.

۶٫داروهای طبیعی

چندین روش درمانی طبیعی وجود دارد که مردم برای خلاص شدن از شر کک و مک استفاده میکنند اما هیچ یک از نظر علمی اثبات شده نیست.

این درمان های طبیعی شامل موارد زیر است:

آب لیمو:

آب لیمو را مستقیماً با پنبه روی پوست خود بمالید و سپس آن را بشویید. تصور می شود که آب لیمو باعث روشن شدن پوست می شود.

عسل:

 

عسل از دارو های طبیعی رفع لک های صورت
عسل از دارو های طبیعی رفع لک های صورت
برای تهیه اسکراب ، عسل را با نمک یا شکر ترکیب کنید. عسل ممکن است به از بین رفتن رنگدانه ها کمک کند.

دوغ:

دوغ را مستقیماً روی پوست خود بمالید. قبل از شستشو با آب گرم باید آن را به مدت ۱۰ دقیقه بگذارید که روی پوست بماند. همچنین می توانید با ترکیب دوغ و بلغور جو دوسر ماسک درست کنید. دوغ دارای اسید لاکتیک است ، که به طور بالقوه می تواند به سبک شدن کک و مک شما کمک کند.

خامه ترش:

خامه ترش را مستقیم روی پوست خود بمالید ، و بعد از چند دقیقه آن را بشویید. مانند دوغ ، خامه ترش حاوی اسید لاکتیک است.

ماست:

ماست از دارو های طبیعی رفع لک های صورت
ماست از دارو های طبیعی رفع لک های صورت

ماست را مستقیماً روی پوست خود بمالید و بگذارید چند دقیقه روی آن بماند. ماست همچنین حاوی اسید لاکتیک است.

پیاز:

پیاز را روی پوست خود بمالید ، و سپس پوست خود را در آب گرم بشویید. پیاز می تواند مانند لایه برداری عمل کند و ممکن است به روشن شدن لکه ها کمک کند.

چه عواملی باعث ایجاد کک و مک می شود؟

 

پوست شما حاوی سلولهایی به نام ملانوسیت است که رنگدانه ملانین را تولید می کند. ملانین به محافظت از پوست شما در برابر اشعه ماورا بنفش خورشید کمک می کند. قرار گرفتن در معرض آفتاب ملانوسیت ها را به تولید ملانین بیشتر ترغیب می کند. کک و مک تجمع ملانین در لایه خارجی پوست شما است.

اکثر افرادی که تعداد زیادی کک و مک دارند ، پوستی روشن دارند ، اگرچه هر کسی می تواند آنها را پیدا کند. حتی اگر افراد پوست روشن ملانین کمتری نسبت به پوست تیره تر تولید می کنند ، ملانوسیت های آنها در هنگام قرار گرفتن در معرض آفتاب ملانین بیشتری تولید می کنند.

کک و مک ممکن است خود به خود از بین برود

برخی از کک و مک ها برای مدت طولانی روی پوست هستند. برخی دیگر در تابستان به دلیل افزایش قرار گرفتن در معرض آفتاب بیشتر برجسته هستند ، اما در زمستان یا با جلوگیری از تابش مستقیم آفتاب کمرنگ می شوند. کک و مک های ارثی ممکن است با افزایش سن کاهش پیدا کنند. کک و مک ناشی از آسیب خورشید با افزایش سن افزایش می یابد.

چه موقع به پزشک مراجعه کنیم؟

کک و مک غیرسرطانی است ، اما ممکن است با سرطان پوست اشتباه گرفته شود. قرار گرفتن در معرض آفتاب بیش از حد یک عامل خطر برای هر دو کک و مک و ملانوم است. ملانوم یا کک و مک در افراد با پوست روشن بیشتر از افراد دارای پوست تیره است.

در صورت مشاهده تغییر در اندازه ، رنگ یا شکل کک و مک ، به پزشک یا متخصص پوست مراجعه کنید. آنها قادر خواهند بود تعیین کنند که آیا دلیلی برای نگرانی وجود دارد یا نه.

خط آخر

کک و مک شایع و خوش خیم است ، با این حال بسیاری از افراد به دلایل زیبایی می خواهند از شر آنها خلاص شوند. درمان های تهاجمی مانند لیزر درمانی و لایه برداری شیمیایی موثر هستند ، اما به زمان بهبودی زیادی نیاز دارند و ممکن است عوارض جانبی جدی ایجاد کنند.
 شاد و پیروز باشید. خدانگهدار.

چطور از چروک پوست جلوگیری کنیم؟ / علت پیری زودرس چیست؟

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *