بوتاکس چیست و مزایا و معایب آن کدام است؟/بوتاکس و کاربردهای آن در زیبایی

موضوع پادکست : بوتاکس چیست و مزایا و معایب آن کدام است؟/بوتاکس و کاربردهای آن در زیبایی

توسط الهام یوسفی

بوتاکس چیست و مزایا و معایب آن کدام است؟

اولین سوالی است که همه ی افراد چه مردان و چه زنان هنگام مواجه شدن با چین و چروک در صورت به خصوص در نواحی چشم و پیشانی و خط لبخند با آن مواجه میشوند این است که بوتاکس چیست و مزایا و معایب آن کدام است؟

این بار در مجله ندا گلد به بررسی موضوع بوتاکس چیست و مزایا و معایب آن کدام است؟ می پردازیم و همچنین بوتاکس و کاربردهای آن در زیبایی و حتی در درمان را برای شما شرح میدهیم.

انواع چروک صورت

چروک‌های صورت دو نوع‌اند:

۱- نوع دینامیک که بر اثر حرکت مکرر عضلات.صورت در طی سال‌ها ایجاد می‌شوند.

۲- نوع استاتیک که در اثر کاهش کشسانی پوست به علل متفاوتی ازجمله جاذبه زمین به وجود  می‌آیند.

سال‌ها تنها راه درمان چروک‌های استاتیک لیفتینگ (lifting) صورت و ابرو بود که البته چروک‌های دینامیک را درمان نمی‌کرد.
بعضی از افراد لبخندی تحت عنوان (لبخند مونالیزا) دارند که گوشه‌های دهان در حالت طبیعی به طرف پایین لب فوقانی کشیده می‌شود. تزریق بوتاکس می تواند این حالت را از بین ببرد.

بوتاکس چیست؟

بوتاکس نوعی سم بوتولینوم نوع A است که باعث شل شدن ماهیچه و عضلات صورت می‌گردد. این سم که نوعی پروتئین است، توسط نوعی باکتری تولید می‌شود. بوتاکس موجب می‌شود خطوط و چروک‌های صورت از بین بروند. این ماده همچنین تا حدی از ایجاد چین و چروک‌های جدید هم جلوگیری می‌کند. تزریق بوتاکس برای برخی از حالت و میمیک‌های صورت مانند اخم و لبخند بسیار کاربردی است، از عمیق‌تر شدن آنها جلوگیری می‌کند و حتی موجب می‌شود این خطوط ناپدید شوند.

در سال ۲۰۱۶ بیش از ۴.۵ میلیون نفر از بوتاکس برای از بین چین و چروک‌های صورت استفاده کرده بودند. در سال‌های اخیر هم تزریق بوتاکس در صدر جدول روش‌های جوانسازی پوست جا خوش کرده است.

عوارض بوتاکس

از آنجا که بوتاکس عمدتاً جذب عضلات محل تزریق می شود و مقادیر بسیار ناچیزی از آن وارد گردش خون می شود، با دوزی که برای باز کردن چروک ها به کار می رود تقریباً هیچ عارضه سیستمیک مهمی ایجاد نمی کند. البته مثل هر تزریق دیگری ممکن است سوزش ، قرمزی و  کبودی محل تزریق اتفاق بیفتد که پس از چند ساعت خودبه خود برطرف می گردد. به علاوه در برخی از افراد پس از تزریق بوتاکس سردرد یا تهوع خفیف یا علائم سرماخوردگی ایجاد می شود که معمولاً ظرف ۲-۳ روز بهبود می یابد.

عارضه جدی تری که گاهی در اثر تزریق بوتاکس اتفاق می افتد افتادگی پلک است. البته خوشبختانه این عارضه نسبتاً نادر است و در کمتر از ۳% موارد اتفاق می افتد. افتادگی پلک معمولاً یک هفته پس از تزریق بروز می کند و پس از ۲-۳ ماه به تدریج بهبود می یابد. خوشبختانه تمام عوارض بوتاکس گذرا هستند و حداکثر ظرف مدت ۶ ماه خودبه خود برطرف می شوند.

توصیه می‌شود برای پیشگیری از عوارض تزریق بوتاکس به پیشانی، بعد از انجام کامل تزریق، محل را با کیسه یخ سرد کنید. قبل از تزریق بوتاکس در پیشانی و سایر قسمت‌های صورت، از پماد بی‌حسی استفاده کنید تا درد را کاهش دهد.

برخی از علائم رایجی که بعد از تزریق بوتاکس دیده می‌شود قرمزی پوست، تورم، التهاب و احساس سنگینی یا ناراحتی در نقطه تزریق سوزن است. حتی گاهی ایجاد کبودی در پوست‌های حساس در نقاط تزریق بوتاکس در صورت به دلیل وارد شدن سوزن به پوست ایجاد می‌شود که بعد از گذشت چند روز تا یک هفته درمان می‌شود. از این روبهتر است درباره ی بوتاکس چیست و مزایا و معایب آن کدام است؟ اطلاعاتی داشته باشیم تا از آسیب های احتمالی به پوست جلوگیری کنیم.

کاربردهای بوتاکس در زیبایی

گذشته از جراحی زیبایی، بوتاکس کاربردهای مهم دیگری نیز در پزشکی دارد که عبارتند از :

 • درمان انحراف چشم
 • درمان بلفارواسپاسم (بسته شدن غیر ارادی مکرر پلک ها)
 • درمان انقباض های غیر ارادی در سر و گردن
 • درمان سردردهای تنشی و میگرن
 • درمان تعریق بیش از حد

کاربردهای بوتاکس در درمان

 • افتادگی پلک
 • پریدن پلک یا پرش عضلات چشمی
 • میگرن مزمن
 • اسپاسم عضلات گردن
 • مثانه‌ی پرکار یا بیش فعال
 • تعریق بیش از حد (هایپرهیدروز)
 • برخی از اختلالات عصبی مانند فلج مغزی (سربرال پالزی)

بیشترین کاربرد بوتاکس در چه نواحی از بدن می باشد؟

ممکن است که خودتان هم بدانید که از تزریق بوتاکس، بیشتر در ناحیه پیشانی و برای از بین بردن خطوط اخم استفاده می شود. همچنین می توان از آن در ناحیه کنار چشم نیز استفاده کرد. این دو، مکان هایی هستند که برای تزریق این ماده، بهترین هستند و بر اساس تجربه، تزریق در ناحیه پیشانی و کنار چشم، بیشترین بازده را دارد.

همچنین می توان از تزریق این ماده در دیگر نقاطی مانند: خطوط زیر چشم، خطوط خنده، اطراف لب و همچنین خط های زیر لب و کنار لب نیز استفاده کرد. از بوتاکس می توان برای بالا بردن ابرو ها نیز استفاده کرد. گرچه تزریق در این نواحی که ذکر شد، عوارض بیشتری را به همراه دارد و سخت تر هم هست. برای تزریق بوتاکس در نواحی به جز پیشانی و کنار چشم، باید حتما، از یک پزشک متخصص و مجرب استفاده کنید. اگر این موضوع رعایت نشود، امکان لطمه زدن به سلامتی شما و عوارض شدید هم وجود دارد.

تزریق در ناحیه پیشانی و کنار چشم، بیشترین بازده را دارد.
تزریق در ناحیه پیشانی و کنار چشم، بیشترین بازده را دارد.

چه کسانی نباید بوتاکس تزریق بوتاکس کنند؟

سوالی که بسیاری از افراد آن را می پرسند، این است که چه کسانی نباید بوتاکس کنند؟

 •  افرادی که سنی کمتر از ۱۸ سال یا بیشتر از ۷۵ سال دارند.
 • همچنین زنان باردار نیز بهتر است از انجام این کار خودداری کنند.
 • افرادی که دچار بیماری های مربوط به انعقاد خون هستند و از دارو استفاده می کنند، هرگز نباید این کار را انجام دهند.
 • افرادی که بیماری های قلبی و عروقی دارند و یا از بیماری های عفونی رنج می برند بوتاکس برایشان ممنوع است.
 • افرادی که در دو هفته اخیر واکسیناسیون انجام داده اند نیز نباید بوتاکس پیشانی را انجام دهند.
زنان باردار نیز بهتر است از انجام بوتاکس خودداری کنند.
زنان باردار نیز بهتر است از انجام بوتاکس خودداری کنند.

بوتاکس افسردگی می‌آورد؟

پژوهشگران دریافته اند تزریق بوتاکس در اطراف چشم لبخند اشخاص را تحت تاثیر قرار می‌دهد و چنین به نظر می‌رسد که گویی این افراد به هیچ‌وجه نمی‌خندند و اگر این را در نظر بگیریم که شادی و خوشحالی از درون ماست و خندیدن جلوه بیرونی می‌تواند در خوب جلوه کردن و شادی‌بخشی ما موثر باشد پس می‌توان گفت انجام بوتاکس به هر چه بیشتر افسرده شدن کمک می‌کند.

پژوهشگران در ضمن این تحقیقات خود به این نتیجه رسیدند که اشخاصی که در ناحیه چشم نسبت به دیگر قسمت‌های خود بوتاکس انجام می دهند نسبت به دیگران افسرده‌تر هستند و کمتر احساس شادی می‌کنند، در واقع افرادی که در ناحیه دور چشم بوتاکس انجام می‌دهند، نمی‌توانند تا مدت بسیاری احساسات خود را بروز دهند و همین سبب افسردگی آنها می‌شود.

پایان

در این مقاله از مجله ی ندا گلد به بررسی بوتاکس چیست و مزایا و معایب آن کدام است؟/بوتاکس و کاربردهای آن در زیبایی پرداختیم اما بهتر است به یک نکته ی مهم که ممکن است بی اهمیت جلوه کند میپردازیم.

تابش نور خورشید دلیل شماره یک چین و چروک پوست است.به هیچ‌وجه نباید برای مدت طولانی در برابر تابش مستقیم نور خورشید قرار بگیریم.

اگر رعایت این مورد همیشه برای شما ممکن نیست و گاهی مجبورید زمانی را زیر تابش شدید خورشید قرار بگیرید، حتما یک لایه مناسب از کرم ضد آفتاب روی پوست‌تان بزنید.

در کمترین میزان تابش، از SPF 15 استفاده کنید. اما اگر پوست روشنی دارید، کرم ضد آفتاب با حداقل SPF 30 یا بالاتر استفاده کنید.

اگر زمان زیادی را زیر آفتاب مستقیم می‌مانید، حتما هر ۳۰ دقیقه یک‌ بار ضد آفتاب خود را تجدید کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *