اهمیت استفاده از ضد آفتاب/ استفاده از کرم ضد آفتاب در زمستان چه ضرورتی دارد ؟

موضوع پادکست : اهمیت استفاده از ضد آفتاب/ استفاده از کرم ضد آفتاب در زمستان چه ضرورتی دارد ؟

توسط الهام یوسفی

اهمیت استفاده از ضد آفتاب به قدری است که بهتر است همه ی افراد مخصوصا خانم ها استفاده از ضدآفتاب را به عنوان یکی از روتین های روزانه مراقبت از پوست در برنامه ی خود قرار دهند.

همه ما می دانیم که قرار گرفتن در مقابل تابش خورشید با خطرات جدی برای سلامتی پوستمان همراه است و باید پیش از آن از کرم ضد آفتاب استفاده کنیم. اگر چه انجام این کار بسیار ساده به نظر می رسد اما اغلب افراد آن را اشتباه مصرف می کنند.

استفاده‌ هر روزه از کرم ضد آفتاب، نه‌تنها می‌تواند از سرطان پوست پیشگیری کند، بلکه روند پیری پوست در جوانی را به‌ خوبی کند می‌کند. کرم ضدآفتاب را به‌ عنوان اسلحه‌ای برای مقابله با پیری پوست به خاطر بسپارید!

مصرف منظم ضدآفتاب، باعث می‌شود روند پیری پوست را برای مدت طولانی به تأخیر بیندازید. متخصصان توصیه می‌کنند از ضد آفتاب‌های فیزیکی استفاده کنید که حاوی اکسید روی (زینک ‌اکسید) و دی ‌اکسید تیتانیوم باشند تا پوشش بیش‌تری برای پوست در مقابل UVA فراهم کنند. بر این اساس، کرم ضد آفتاب باید حداقل دارای SPF برابر یا بیشتر از ۳۰ باشد.

به طورکلی اهمیت استفاده از ضد آفتاب در این است که یک کرم ضد آفتاب خوب با ایجاد یک لایه روی پوست می‌تواند اشعه‌های UVA و UVB را دفع کند و در عین حال رطوبت پوست را حفظ نماید.

چین‌ و‌ چروک یا لک‌های پوستی و آسیبی که نور خورشید به پوست تان می زند

بیش‌تر افراد، چین‌ و‌ چروک یا لک‌های پوستی را نتیجه‌ طبیعی افزایش سن و پیری پوست می‌دانند. این درست است! اما بهتر است بدانید مقصر اصلی این لک‌های آزاردهنده، نور خورشید و اشعه‌های مضر آن است. پیری پوست ناشی از آفتاب (photoaging)، مسئول ۹۰ درصد تغییرات پوستی شما است.

شما به طور دائم در معرض تابش آفتاب هستید و اثرات مخرب نور خورشید، سلامت پوست شما را تهدید می‌کند. شاید نتوانید آثار افزایش سن بر پوست را کنترل کنید، اما به راحتی می‌توانید این روند را کند کنید.

مضرات آفتاب دست در دست افزایش سن، روند پیری پوست را سرعت می‌بخشد. چروک زیر چشم، خط اخم، خط خنده و اصولاً چروک صورت در جوانی، مطمئناً دلخواه هیچ‌کس نیست.

خیلی از افراد، به اشتباه، از کرم ضد آفتاب فقط در ناحیه صورت استفاده می‌کنند. در صورتی که باید تمام قسمت‌های بدن که در معرض آفتاب هستند را اعم از دست، پا، گردن یا هر جای دیگر را (به‌ جز لب‌ها و دور چشم)، به طور کامل با کرم ضد آفتاب مناسب بپوشانید و استفاده مرتب از کرم ضد آفتاب در تمامی این نواحی را جدی بگیرید.

آیا کرم ضدآفتاب مانع دریافت ویتامین دی می‌شود؟

بسیاری نگرانند که استفاده از کرم‌ ضدآفتاب مانع دریافت ویتامین D شود. اما آیا استفاده از این کرم‌ها میزان دریافت ویتامین D از نور خورشید را محدود می‌کند؟

کرم های ضد آفتاب SPF بالا طوری ساخته شده اند که بیشترین تابش پرتوهای فرابنفش (UVB) خورشید را دفع می کنند. این پرتوها عامل اصلی آفتاب سوختگی و سرطان پوست هستند.

این در حالی است که برخورد طول موج پرتو UVB با پوست، منجر به فرایند تولید ویتامین دی در بدن می شود. با این وجود، مطالعات بالینی رابطه ای بین استفاده روزانه ضد آفتاب و کمبود ویتامین D گزارش نکرده اند.

در واقع، مطالعات اخیر نشان می دهد افرادی که روزانه از کرم ضد آفتاب استفاده می کنند، می توانند سطح مطلوب ویتامین D را در بدن خود حفظ کنند. چون فارغ از اینکه از ضد آفتاب SPF بالا استفاده کنید، بخشی از پرتوهای UV خورشید می توانند به پوستتان برسند.

نکاتی که درباره استفاده از ضد آفتاب نمی‌دانید!

 از ضد آفتاب تاریخ مصرف گذشته استفاده نکنید

خیلی ها به تاریخ های مصرف روی کرم ها اهمیت نمی دهند، اما این محصولات بعد از حدود ۲ سال از تاریخ تولید تاثیر گذاری خود را از دست می دهند. باز کردن درب محصول و عدم استفاده، نگهداری در محیط گرم مانند اتومبیل یا زیر آفتاب داغ، زودتر از این تاریخ خاصیت حفاظت آن را از بین می برد. به همین خاطر باید هنگام خرید به تاریخ انقضای محصول توجه کنید.

اسپری های ضد آفتاب را روتین مصرف نکنید

استفاده از اسپری ضد آفتاب آسان تر است، اما در این گزینه شما مقدار کمی از محلول را روی پوستتان می زنید و احتمالا حفاظت کافی از پوست انجام نمی شود. از طرفی داخل آن مواد شیمیایی بکار رفته که در صورت استنشاق ممکن است برای بدن ضرر داشته باشند.اسپری های ضد آفتاب برای بدن و هنگام آفتاب گرفتن توصیه می شوند.

نوزادان زیر ۶ ماه را دور از نور خورشید نگه دارید

در بازار ضدآفتاب های مخصوص کودکان و خردسالان موجود است، اما توجه کنید که هیچکدام برای نوزادان زیر ۶ ماه کافی نیستند. میزان ضخامت، حساسیت و اسیدی بودن پوست نوزادان به گونه ای است که باید پوستشان حتما با لباس مناسب و سایه بان از تابش مستقیم خورشید در امان نگاه داشته شود.

آیا میتوان کرم پودر را جایگزین ضد آفتاب کرد ؟

درست است که بعضی از کرم پودرها خاصیت ضدآفتاب نیز دارند اما این مقدار کافی نیست زیرا SPF کرم پودرها ناچیز و حدود ۵ تا ۱۵ درصد است؛ درحالی که SPF کرم های ضدآفتاب بالای ۳۰ است. البته ضدآفتاب هایی وجود دارند که حالت کرم پودر نیز دارند که استفاده از این ضدآفتاب های رنگی منعی ندارد. به طور کلی اگر در روز بیش از حد در معرض نور خورشید قرار می گیرید حتما از کرم های ضدآفتاب استفاده کنید و کرم پودرها را معادل ضدآفتاب قرار ندهید.

چرا باید در فصل زمستان از ضد آفتاب استفاده کنیم؟

برخلاف تصور عموم آفتاب زمستان بیش از آفتاب تابستان پوست را می‌سوزاند. برف و یخ بیش از ۹۰ درصد از اشعه UV را منعکس می‌کنند. اشعه‌های مضر خورشید نه تنها عاملی برای سرطان پوست هستند بلکه عامل ۹۰ درصد از چین و چروک‌های پوستی نیز محسوب می‌شوند. اجازه ندهید ابرهای آسمان در فصل زمستان شما را فریب دهند و مانع استفاده شما از ضد آفتاب شوند.

در زمستان ضد آفتاب با SPF چند بخریم ؟

همان‌طور که شرح داده شد استفاده از کرم ضد آفتاب در زمستان تابستان و دیگر فصول سال باید صورت گیرد و فرقی نمی‌کند که هوا ابری یا آفتابی باشد. SPF به فاکتور حفاظتی در برابر نور آفتاب گفته می‌شود. مقدار SPF هر چقدر هم که باشد، نمی‌تواند به طور ۱۰۰ درصد از پوست در برابر خورشید محافظت کند. کرم ضد آفتابی که SPF آن معادل ۳۰ است، می‌تواند ۹۷% از اشعه UVB را مسدود کند. به گفته متخصصان پوست مرغوب‌ترین نوع ضد آفتاب دارای SPF بین ۳۰ تا ۵۰ است. توصیه می‌شود که در تابستان از SPF 50 و در زمستان از SPF 30 استفاده شود.

پایان

در این مقاله از مجله ی نداگلد ما به بررسی اهمیت استفاده از ضد آفتاب/ استفاده از کرم ضد آفتاب در زمستان چه ضرورتی دارد ؟ پرداختیم و جنبه های مختلف آن را بررسی کردیم.

پس بهتر است از کرم ضد آفتابی استفاده کنید که با آن راحت هستید و از پوشش آن روی پوست صورت‌تان لذت می‌برید، به این ترتیب برای استفاده روزانه از آن انگیزه بیشتری دارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *